Ryzyko zakrzepów znacznie wyższe po COVID-19 niż samym szczepieniu przeciw tej chorobie

15 Kwietnia 2021, 14:22 szczepienie

Istnieje znacznie wyższe ryzyko zakrzepów krwi w wyniku zakażenia COVID-19 niż w wyniku  szczepień przeciw tej chorobie - zapewniają eksperci.

Wśród pacjentów szczepionych preparatami wektorowymi przeciw COVID-19 od AstraZeneca i Johnson & Johnson (J&J) donoszono o bardzo rzadkich zdarzeniach zakrzepicy żylnej zatoki mózgowej. 

W środę Stany Zjednoczone wstrzymały szczepienia zastrzykiem J&J na czas trwających badań. 

Europejska Agencja ds. Leków wraz z Komisją ds. oceny ryzyka podtrzymuje, że wciąż, korzyści wynikające ze szczepień przewyższają ryzyko.

Ryzyko zakrzepicy w przebiegu COVID-19 jako ciężkie powikłanie po chorobie wynosi 16,5%. To znacznie więcej niż te samo ryzyko związane ze szczepieniem, które wynosi 0,0004% - mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Grzegorz Cessak.

Dodał, że wyższe ryzyko wystąpienia zakrzepicy jest także w przypadku stosowania środków antykoncepcyjnych (0,12%) przez kobiety czy palenia papierosów (0,18%).

 

Uniwersytet Oksfordzki: większe ryzyko zakrzepów wskutek COVID-19 niż szczepień przeciw tej chorobie

Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu Oksforda (działający niezależnie od zespołu, który opracował szczepionkę) przedstawili w czwartek -jeszcze nieautoryzowane - wyniki badań przeprowadzonych na 500 tys. pacjentów, z których wynika, że zakrzepica żylnej zatoki mózgowej (CVST) po zakażeniu COVID-19 wystąpiła u 39 osób na milion.

Tymczasem dane Europejskiej Agencji Leków (EMA) pokazują, że 5 zdarzeń zakrzepowo-zatorowych zgłoszono wśród 5 na milionów osób zaszczepionych preparatem od AstraZeneca.

Badacze wskazują przy tym, że ryzyko wystąpienia rzadkiej zakrzepicy żylnej zatoki mózgowej, było 8-10 razy wyższe wskutek zakażenia COVID-19 niż w przypadku samego szczepienia przeciwko tej chorobie.

Naukowcy podkreślają przy tym, że COVID-19 wiąże się także z częstszymi zaburzeniami krzepnięcia krwi innymi, niż tylko bardzo rzadka zakrzepica żylnej zatoki mózgowej a niedawna debata na temat szczepionek odwróciła uwagę od faktu, jak ciężka może być sama choroba.

- Znaczenie tego odkrycia polega na tym, że powraca do faktu, że jest to naprawdę straszna choroba, jako cała różnorodność skutków, w tym zwiększone ryzyko  - powiedział John Geddes, dyrektor NIHR Oxford Health Biomedical Research Center.

 

Zobacz również: 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz