Novartis produkuje terapie na COVID-19, ale nie swoje

16 Kwietnia 2021, 15:10 lek produkcja leków remdesivir gilead leki

Szwajcarski producent leków Novartis podpisał już trzeci pakt produkcyjny terapii stosowanych w przeciwdziałaniu oraz leczeniu COVID-19. W ramach outsourcingu szwajcarska firma udostępni swoje linie produkcyjne na całym świecie trzem innym producentom farmaceutycznym.

Novartis podpisał w tym tygodniu wstępną umowę z Roche. Chodzi o rezerwację mocy produkcyjnych i wdrożenie transferu technologii do produkcji aktywnego składnika farmaceutycznego (API) dla tocilizumabu.

Lek ten stosowany jest w leczeniu reumatoidalnego zapalenie stawów, w ostatnim czasie jednak rozpoczęto badania kliniczne nad bezpieczeństwem i skutecznością stosowania terapii w zapaleniu płuc związanym z COVID-19.

Novartis angażuje się także w produkcję szczepionek

Wcześniej, w marcu Novartis ogłosił wstępną ugodę dot. produkcji półproduktów niezbędnych do wytworzenia potencjalnej szczepionki mRNA przeciw COVID-19 od CureVac. Produkcja ma odbywać się w austriackim zakładzie Novartis w Kundl.

W styczniu podpisano również wstępną umowę z BioNtech na zapewnienie zdolności produkcyjnej szczepionek przeciw COVID-19 w zakładzie Novartis w Stein w Szwajcarii. Linie produkcyjne mają zostać uruchomione w II kwartale 2021 r. Pierwsze szczepionki opuszczą zakład już w III kwartale tego roku.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz