Krajowy Plan Odbudowy coraz bliżej. Jak zyska "zdrowie"?

19 Kwietnia 2021, 15:53 pieniądze

Do 30 kwietnia projekt Krajowego Planu Odbudowy musi trafić do Komisji Europejskiej. Rząd chce zakończyć prace "po 20 kwietnia", a pierwsze założenia programu pokazać w maju. Jednak czy polityka nie zaważy na przyjęciu KPO? Jednym z filarów do odbudowy w KPO jest  zdrowie, jednak zdaniem części środowiska środki na ten cel przewidziano na zbyt niskim poziomie. 

Krajowy Plan Odbudowy to program inwestycji i reform na kolejne lata przygotowany przez rząd. Jego celem jest wzmocnienie gospodarki po covidowym kryzysie i przestawienie jej "na nowe, zielone tory". Taki program muszą przygotować wszystkie kraje członkowskie UE i jest to warunek uruchomienia środków z unijnego Funduszu Odbudowy, przeznaczonych na walkę ze skutkami pandemii. Łącznie Polska ma otrzymać z niego ponad 200 mld zł i będzie czwartym największym beneficjentem. Zgodnie z wymogami UE, 37 proc. dotacji ma zostać przeznaczone na zieloną transformację, a 20 proc. - na cyfryzację. Jednym z filarów jest obszar ochrony zdrowia. 

KPO jest już po etapie konsultacji społecznych, jednak  nadal nie do końca wiadomo, jaki będzie ostateczny kształt. Nie wiadomo też dokładnie kiedy odbędzie się głosowanie w Sejmie nad projektem, który do końca kwietnia powinien trafić do Komisji Europejskiej. Nie wiadomo też, jak będzie efekt głosowania. 

Plan przedstawiono pod koniec lutego  A.Niedzielski o krajowym planie odbudowy zdrowia Minister zdrowia przedstawił wówczas kierunki inwestycji w ochronie zdrowia. Na odbudowę tego sektora po pandemii zaplanowano blisko 20 mld zł. Finansowane mają być cztery obszary, czyli infrastruktura i e-zdrowie, kadry medyczne, nauki medyczne oraz sektor leków i wyrobów medycznych.

Uwagi do zdrowia

Według niektórych przedstawicieli sektora ochrony zdrowia nakłady przewidziane na sektor zdrowia są niskie. M.in. polscy naukowcy z PZN, dziekani wydziałów farmaceutycznych oraz chemicznych czołowych polskich uczelni apelowali o zwiększenie środków na rozwój przemysłu farmaceutycznego w KPO. Według nich, "poprawa bezpieczeństwa lekowego dzięki unijnym środkom z KPO jest historyczną szansą, a rozwój produkcji farmaceutycznej pozwoli też na modernizację gospodarki".

W ich ocenie, zaplanowane 193 mln euro na rozwój  produkcji substancji czynnych oraz innych form wsparcia przemysłu farmaceutycznego jest nieadekwatne do społecznej wagi problemu. Dla przykładu, rząd Włoch na rozwój przemysłu farmaceutycznego zamierza wydać 8 razy więcej, bo 1,4 mld euro. 

Także Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA ocenił, że środki przeznaczone na obszar zdrowia w ramach KPO powinny być większe, tak, aby była możliwa realna poprawa dostępu do usług medycznych oraz leczenia zgodnego z europejskimi wytycznymi klinicznymi.

Na obszar zdrowia zostały przewidziane środki w wysokości 4,262 mld Euro, co stanowi około 17,9 proc. całościowych środków programu. W opinii Infarmy "środki przeznaczone na obszar zdrowia w ramach KPO powinny być większe, tak, aby była możliwa realna poprawa dostępu do usług medycznych oraz leczenia zgodnego z europejskimi wytycznymi klinicznymi".

Z kolei wiceprezydent Pracodawców RP Andrzej Mądrala postulował, aby ochrona zdrowia była na pierwszym miejscu w KPO pod względem wysokości nakładów finansowanych ze środków UE. Także Polsa Federacja Szpitali ocenia, że więcej środków powinno iść na filar zdrowie.

Wzmocniony sektor szpitalnictwa

Prace nad KPO koordynuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, a proces konsultacji społecznych zakończył się 2 kwietnia, po czym dokument trafił do ponownego rozpatrzenia. Ostateczną wersję KPO rząd musi przekazać Komisji Europejskiej do końca kwietnia, a ta będzie miała dwa miesiące na jego zaakceptowanie.

W ubiegłym tygodniu wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda informował, że w trakcie konsultacji zgłoszonych zostało wiele uwag, które zostały częściowo uwzględnione i dołączone do KPO. Jak wskazał, mocno wzmocniony został m.in sektor szpitalnictwa.

- Końcowa wersja KPO musi się pojawić 30 kwietnia i wtedy musimy złożyć projekt do Komisji Europejskiej. Bardzo mocno wzmacniamy sektor szpitalnictwa i kwoty przeznaczone na ten cel, ponad dwukrotnie. Ten komponent staramy się przy każdej okazji zwiększać - zaznaczył W. Buda.

Opinie są obecnie analizowane przez grupę ekspertów z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Polityczny spór

Wprawdzie konsultacje już się zakończyły, a W. Buda zapewnia o porozumieniu, to dokument wciąż budzi sporo kontrowersji i znalazł się w ogniu politycznego sporu. Opozycja grozi bowiem, że jeśli jej uwagi do KPO nie zostaną uwzględnione, może zagłosować przeciwko ratyfikacji Funduszu Odbudowy.

Poza opozycją także Solidarna Polska rozważa weto do ratyfikacji Funduszy Odbudowy, a bez głosów posłów Zbigniewa Ziobry, Prawo i Sprawiedliwość nie uzyskałoby większości. Politycy Solidarnej Polski, w tym Z.Ziobro, publicznie zgłaszali wątpliwości dotyczące ratyfikacji decyzji ws. zwiększenia zasobów własnych UE.

Pojawiały się też spekulacje, że fundusz może poprzeć Lewica, a także Polska 2050 Szymona Hołowni.

Data głosowania nad ratyfikacją przez parlament decyzji ws. zwiększenia zasobów własnych UE nie jest jeszcze znana, jest więc jeszcze czas na rozmowy, również polityczne.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz