A. Niedzielski podał kolejność luzowania obostrzeń

20 Kwietnia 2021, 9:41 Adam Niedzielski Minister Zdrowia

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada, że decyzje ws. obostrzeń zostaną zakomunikowane w środę. Według niego naturalną ścieżką jest pójście w stronę regionalizmu. Podał też kolejność luzowania obostrzeń w różnych branżach, czyli edukacja, fryzjerzy, branża beauty, drobne usługi, potem handel wielkopowierzchniowy, dalej hotele, restauracje, fitness. A kiedy przestaniemy nosić maseczki na świeżym powietrzu?

Minister zdrowia, który był we wtorek gościem Radia Zet na pytanie o znoszenie obostrzeń w całej Polsce odparł: "Wydaje się, że pójście w kierunku regionalizmu jest naturalną ścieżką". Wskazał tu na Śląsk i Podkarpacie jako - w jego ocenie - „dwa różne światy pod względem epidemicznym”.

Zapowiada, że informacje o decyzjach dotyczących ewentualnego zdejmowania obostrzeń zostaną podane w środę. Tego dnia planowane jest też posiedzenie rządowego zespołu kryzysowego.

A. Niedzielski wskazał też harmonogram wycofywania lockdown w różnych branżach.

- Najważniejsze, z punktu widzenia zdrowia publicznego, jest przywracanie edukacji. Absolutny priorytet. W całym kraju? Jeszcze jest dyskusja, ale ja jestem zwolennikiem uwzględnienia różnic regionalnych. Na razie tylko klasy I-III – mówił A.Niedzielski.

Na pytanie, czy i kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół, szef resortu zdrowia odparł, że wspólnie z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem mają plan, aby cała edukacja została przywrócona przed wakacjami.

Stopniowe odmrażanie gospodarki

Jeżeli chodzi o inne branże, to jak wyliczał A. Niedzielski, "w pierwszej kolejności będą przywracane usługi: fryzjerzy, branża beauty, drobne usługi. Potem handel wielkopowierzchniowy, sklepy budowlane i gdzieś w perspektywie pojawiają się hotele. Na końcu restauracje, fitnessy".

Kiedy bez maseczki?

Na pytanie o to, kiedy będzie zniesiony obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu, minister zdrowia odparł, że „bliżej końca maja”.

Jednocześnie wskazał, że według prognoz, w maju nastąpi spadek liczby nowych zakażeń i "w pierwszej połowie maja będziemy mieli mniej więcej 10 tys. nowych przypadków dziennie".

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz