MZ: sytuacja w szpitalach nadal jest trudna

20 Kwietnia 2021, 13:20

Sytuacja w szpitalach nadal jest trudna - mówił we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Odnosząc się do ewentualnego luzowania obostrzeń zaznaczył, że rozważany jest regionalny wariant. Pod uwagę będzie brana zarówno liczba nowych zakażeń, jak też obłożenie łóżek szpitalnych i respiratorów.

- Sytuacja szpitalach nadal jest trudna. Bierzemy pod uwagę nie tylko spadek liczby nowych zakażeń, ale i liczby zajętych łóżek covidowych i respiratorowych - wskazał rzecznik MZ.

Sytuacja nadal jest trudna pod względem zajętych łóżek covidowych i respiratorów w woj. podkarpackim, śląskim mazowieckim, małopolskim czy świętokrzyskim.

W. Andrusiewicz wskazał, że w woj. śląskim, w którym sytuacja z zabezpieczeniem łóżek i respiratorów była najtrudniejsza w ostatnich tygodniach, wciąż jest 80 proc. zajętych łóżek covidowych.

- W tej chwili nie ma potrzeby relokowania pacjentów z Śląskiego do innych województw, ale ta sytuacja 80 proc. zajętych łóżek, to nadal sytuacja trudna - ocenił.

- Województwo podkarpackie to najlepszy przykład tego, że jeżeli zakażenia koronawirusem mogą być na poziomie najmniejszym w kraju, to liczba zajętych łóżek i łóżek respiratorowych może być na poziomie praktycznie najwyższym w kraju - zaznaczył W. Andrusiewicz. Jak mówił, z jednej strony Podkarpackie to region, w którym te spadki zakażeń są najbardziej widoczne a z drugiej strony nie możemy z tak dużą dozą optymizmu patrzeć na ten region, biorąc pod uwagę liczbę zajętych łóżek respiratorowych.

Luzowanie obostrzeń regionalnie?

- Biorąc pod uwagę, że przed nami już niedługo majówka i wszyscy zadadzą zaraz szereg pytań o to, kiedy i co luzujemy(...), to wybór mamy prosty: jeżeli pozwolimy sobie na nazbyt poluzowaną majówkę, to możemy zapomnieć o szkole dla dzieci czy o wakacjach dla nas wszystkich. To jest bardzo prosty zero-jedynkowy wybór- mówił. - Niestety w życiu epidemicznym jest coś za coś - dodał.

Jednocześnie wskazał, że minister zdrowia po spotkaniu z wojewodami i analizie sytuacji w regionach przygotował już rekomendacje dla premiera i na zaplanowaną na środę naradę Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

- Na pewno nie zdradzę zbyt wielu szczegółów mówiąc, że rozważany jest wariant regionalny- wskazał W. Andrusiewicz.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz