COVID-19 w pigułce. Jakie obostrzenia w Europie?

20 Kwietnia 2021, 15:41 maska ochronna maseczka maseczki covid koronawirus pandemia epidemia

Świat może opanować globalną pandemię COVID-19 w nadchodzących miesiącach  - oznajmił szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus i dodał, że warunkiem tego jest sprawiedliwy podział niezbędnych do tego zasobów.

Mamy narzędzia do opanowania światowej pandemii. Zrobimy to, jeśli będziemy tylko je konsekwentnie i sprawiedliwie stosować - powiedział w poniedziałek szef WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Rośnie liczba zarażeń wśród młodych

Szef WHO wyraził zaniepokojenie „alarmującym tempem”, w jakim COVID-19 rozprzestrzenia się u osób w wieku 25-59 lat na całym świecie. Może to być spowodowane, w jego ocenie, pojawieniem się bardziej zaraźliwych wariantów wirusa. 

Każdego dnia na świecie przybywa ponad 0,5 mln nowych potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 powodującym chorobę COVID-19. Każdego dnia z powodu COVID-19 na świecie umiera ponad 10 tys. osób.

Wykres WHO:liczba dziennych zakażeń COVID-19
 

„Osiągnięcie miliona zgonów zajęło dziewięć miesięcy; 4 miesiące, aby osiągnąć 2 miliony, i 3 miesiące, aby osiągnąć 3 miliony ” - mówił Tedros Adhanom Ghebreyesus

 
Wykres WHO:liczba dziennych zgonów z powodu COVID-19

Szczepienia przyspieszają 

Obecnie najskuteczniejszym znanym środkiem na zwalczenie epidemii są szczepienia przeciw COVID-19. To od nich zależy jak szybko sobie z nią poradzimy a zdaniem WHO, sprawiedliwy podział szczepionek i odejście od "szczepionkowego nacjonalizmu" pozwoliłoby zażegnać światową pandemię w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Programy masowych szczepień nabierają tempa wraz z kolejnymi rejestrowanymi produktami oraz wzrostem ich podaży. Część krajów jak Izrael czy niektóre stany w USA w wyniku szerszego dostępu obywateli do szczepionek już zdecydowały się na luzowanie restrykcyjnych obostrzeń.

Obostrzenia w Europie

Sytuacja epidemiczna jest inna w różnych krajach Europy. Tak, Francja, Hiszpania i Niemcy zmagają się z trzecią fali epidemii i bezpiecznie podchodzą do kwestii luzowania obostrzeń. Wciąż obowiązują tam rygorystyczne zasady przeciwdziałania pandemii COVID-19.

Hiszpanie rozważają wprowadzenie kolejnego stanu alarmowego. Francja planuje najwcześniej decyzje o luzowaniu obecnych obostrzeń na połowę maja, tymczasem Niemcy zmagają się z kolejnymi falami protestów po zeszłotygodniowej wypowiedzi resortu zdrowia, gdzie minister Jens Spahn nawoływał do dalszego zaostrzania obostrzeń covidowych.

Inaczej sytuacja wygląda na Wyspach, gdzie program szczepień postępuje w niespotykanym dla reszty Europy tempie. 

W ubiegłym tygodniu zostały tam otwarte m.in. salony fryzjerskie, siłownie i ogródki w restauracjach. Kolejne luzowanie obostrzeń zaplanowane zostały na maj, po przeprowadzeniu przez ekspertów analiz, jak otwieranie kolejnych sektorów gospodarki wpływa na sytuację pandemiczną.

W minioną niedzielę, po raz pierwszy od marca ubiegłego roku kibice mogli przyjść na mecz. Półfinał Pucharu Anglii na mogącym pomieścić 90 tys. osób Wembley obejrzało 4 tys. widzów. Do końca miesiąca zaplanowano także kilka masowych wydarzeń z udziałem publiczności na świeżym powietrzu. By wziąć udział w wydarzeniu uczestnicy będą musieli wykazać negatywny wynik na obecność COVID-19.

Od wczoraj do restauracji na świeżym powietrzu, teatru, kina czy sali koncertowej mogą udać się także Szwajcarzy. Rząd Szwajcarii zapewnia, że nawet jeśli w kraju odnotowany zostanie łagodny wzrost liczby nowych zakażeń, to nie wpłynie to na strategię wychodzenia kraju z lockdownu.

W ubiegłym tygodniu strategie luzowania obostrzeń przedstawił także premier Włoch. Już od najbliższego poniedziałku otwarte zostaną plenerowe restauracje i kina oraz teatry. W dalszej kolejności władze przewidują otwarcie basenów od 15 maja. Od 1 czerwca wznowiona zostanie częściowe działania siłowni i restauracji w pomieszczeniach. Ostatnim etapem odmrożenia ma być wznowienie działalność uzdrowisk, parków rozrywki oraz branży eventowej. 

Mimo wciąż wysokich wskaźników zachorowań na COVID-19, odmrożenie części gospodarki planuje także premier Węgier Wiktor Orban planuje już odmrażanie branży gastronomicznej i powrót dzieci do szkół. Branża gastronomiczna może oczekiwać otworzenia ogródków już w połowie przyszłego tygodnia. Uczniowie niższych klas i podopieczni przedszkoli już 19 kwietnia wrócą do nauki stacjonarnej.Uczniowie starszych klas szkoły podstawowej pójdą do szkoły wraz z uczniami szkół średnich 10 maja

Do złagodzenia obostrzeń przygotowują się także Austriacy. Kanclerz Austrii Sebastian Kurz zapowiedział w piątek w Wiedniu, że już w maju możliwe będzie łagodzenie związanych z pandemią koronawirusa obostrzeń we wszystkich dziedzinach, od kultury przez sport, gastronomię po turystykę. Szczegółowy plan otwarcia zostanie przedstawiony do końca tygodnia. W tym przypadku kluczowa rolę odegrać mają maseczki, testy i unijny certyfikat covidowy - podkreślił szef rządu.

Decyzje w sprawie obostrzeń obowiązujących w Polsce mają zapaść w środę. Minister zdradził, że obostrzenia mogą być znoszone regionalnie. Podał też kolejność planowanych łagodzeń restrykcji według poszczególnych branż, tj. wg. kolejności; edukacja, fryzjerzy, branża beauty, drobne usługi, potem handel wielkopowierzchniowy, dalej hotele, restauracje, fitnes.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz