DiLO. Polska onkologia nadrabia zaległości

21 Kwietnia 2021, 11:40 DILO lekarz

Polska onkologia łapie oddech i nadrabia zaległości dotyczące opieki nad pacjentami z nowotworami. W pierwszym kwartale 2021 r. lekarze wydali pacjentom rekordową liczbę Kart Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego.

Przypomnijmy, że w całym 2020 roku, kart DiLO wystawiono aż o 17 tysięcy 717 mniej w porównaniu z rokiem 2019. 

Eksperci podkreślali, że to nie pacjentów jest mniej, ale fakt, że rzadziej trafiali oni do lekarza. Najgorzej było wiosną, by we wrześniu, po głośnych namowach onkologów i kampaniach społecznych sytuacja wróciła do poziomów z poprzedniego roku. Poskutkowało to jedynie na chwilę a od października obserwowaliśmy kolejne spadki.

W pierwszym kwartale nowego roku sytuacja się jednak znacznie poprawiła. Lekarze wydali łącznie 69 353 kart DiLO. To o ponad 5 tys. więcej niż w 2019 r. i blisko 2 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r. (jeszcze przed epidemią koronawirusa w Polsce). 

Kluczową rolę odegrały tu AOS-y i POZ-ty, w których w tym okresie wydano rekordową liczbę kart DiLO. Jednocześnie poziom wystawiony kart onkologicznych w szpitalach utrzymywał się na zbliżonym poziomie jak w latach poprzednich.

 
źródło: Dane NFZ
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz