Ministerstwo łagodzi obostrzenia epidemiczne, na razie w wybranych województwach

21 Kwietnia 2021, 15:48 niedzielski adam minister zdrowia

Od 26 kwietnia rząd przywróci naukę hybrydową klas 1-3 w szkołach. Otwarte będą mogły być także zakłady kosmetyczne, fryzjerskie i salony urody. Luzowanie obostrzeń dotyczy 11 województw, w pozostałych 5, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza, dotychczasowe ograniczenia obowiązywać będą bez zmian. 

Przez ostatni tydzień obserwujemy tendencję spadkową jeśli chodzi o liczbę nowych zakażeń, hospitalizacji oraz zgonów z powodu COVID-19. Maleje także liczba zlecanych badań przez lekarzy POZ, "co oznacza, że mniej pacjentów z objawami przychodzi do lekarzy rodzinnych", relacjonował minister zdrowia.

- Pewne apogeum jeśli chodzi o liczbę nowych zakażeń, hospitalizacji oraz zgonów, trzeciej fali mamy za sobą - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski i dodał, że wciąż utrzymują się one na bardzo wysokim poziomie.

Regionalne luzowanie obostrzeń

Jak poinformował minister zdrowia, choć obserwowany jest spadek średniej liczby zakażeń w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców we wszystkich regionach, to są regiony, gdzie częstotliwość występowania koronawirusa jest bardzo wysokie. Koreluje ono wraz z wysokim obłożeniem infrastruktury szpitalnej.

W zależności od regionu obłożenie łóżek waha się od 46% do 77% a respiratorów od 52% do 84%. 

Jak poinformował Adam Niedzielski, pod tymi względami najgorzej jest w województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim oraz opolskim. W tych województwach dotychczasowe obostrzenia obowiązywać będą bez zmian.

W pozostałych 11 województwach, od 26 kwietnia:

  • przywrócona zostanie edukacja hybrydowa w klasach 1-3 
  • nastąpi otwarcie salonów urody, zakładów fryzjerskich i kosmetycznych 

- Ograniczamy nasze ruchy do regionów, w których sytuacja epidemiczna jest dobra. To pierwsze ruchy a w przyszłym tygodniu przedstawimy bardziej szczegółowy plan odmrażania różnych branż gospodarki na maj - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dodał, że będzie on uwzględniał działania w obszarze branży gastronomicznej, weselnej czy sportowej.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz