KE pójdzie do sądu? Chodzi o opóźnienia dostaw szczepionek

22 Kwietnia 2021, 16:13 europa komisja europejska parlament

Według sześciu unijnych dyplomatów Komisja Europejska przygotowuje się do wszczęcia postępowania sądowego przeciwko producentowi szczepionek AstraZeneca - informuje Politico. Chodzi o ograniczenia dostaw zamówionych szczepionek przeciw COVID-19. 

AstraZeneca podrażniła scenę polityczną w Unii w styczniu, kiedy przyznała, że ​​nie może dostarczyć do bloku ilości dawek, które początkowo przewidywano. Do końca pierwszego kwartału producent dostarczył zaledwie 30 milionów dawek do krajów UE, zamiast 100 milionów dawek przewidzianych w umowie. Firma prognozowała też, że ​​dostarczy około 70 milionów dawek do końca drugiego kwartału tego roku, kiedy miała dostarczyć całe 300 milionów dawek zabezpieczonych kontraktem unijnym.

Komisja poruszyła tę kwestię na spotkaniu ambasadorów UE w środę, podczas którego większość krajów członkowskich zapowiedziała, że ​​poprze pozwanie firmy.

Kilka krajów, w tym dużych państw, takich jak Niemcy i Francja, zgłosiło obawy dotyczące wszczęcia pozwu przeciwko AstraZeneca. Chodzi między innymi o to, że pozew nie gwarantuje, że otrzymania przez Unię więcej dawek. Obawiają się oni także zaszkodzenia wizerunkowi globalnej firmy oraz jak wpłynie to na zaufanie obywateli do szczepionek.

Pomimo to Komisja nie potrzebuje poparcia krajów członkowskich do podjęcia dalszych kroków w tej sprawie, jednak w tak wrażliwym temacie, od którego zależy realizacja programu szczepień masowych, Komisji może zależeć na poparciu politycznym w przypadku podjęcia takich działań.

Na ten moment "nie podjęto jeszcze żadnej decyzji”,komentował dla Politico rzecznik Komisji. Potwierdził, że „problem nie został jeszcze rozwiązany” i dodał: „Razem z państwami członkowskimi rozważamy wszystkie opcje”, aby zapewnić realizację dostaw.

„Jakiekolwiek kroki zostaną podjęte lub zostaną podjęte, decyzje te zostaną podjęte przez Komisję wraz z państwami członkowskimi” - powiedział.

 źródło: Politico

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz