GIS zaleca przekładanie przedterminowych wyborów samorządowych

23 Kwietnia 2021, 14:33 wybory komisja wyborcza urna

W opinii Głównego Inspektora Sanitarnego przedterminowe wybory samorządowe należy przełożyć z powodu wciąż nieustabilizowanej sytuacji epidemicznej. Zalecanym rozwiązaniem jest przełożenie wszelkich przedsięwzięć wyborczych na drugą dekadę czerwca 2021 r. - takie stanowisko opublikował GIS w piątek.

Jak wskazuje GIS, podczas drugiej i trzeciej fali epidemii w Polsce, daty przedterminowych wyborów wójtów i burmistrzów oraz wyborów uzupełniających do rad gmin zostały przesunięte - po rekomendacji Głównego Inspektora Sanitarnego uzasadnionej niekorzystną sytuacją epidemiczną w kraju.

"Pomimo tendencji schyłkowej trzeciej fali zachorowań na SARS-CoV-2 oraz prognozy poprawy sytuacji w najbliższych tygodniach, ciągle należy brać pod uwagę dynamicznie zmieniającą się sytuację i ryzyko wzrostu zachorowań - w szczególności pod kątem pojawiania się nowych wariantów koronawirusa. Biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną w kraju, obostrzenia zdejmowane są ostrożnie, po gruntownej analizie epidemiologicznej w zestawieniu z sytuacją społeczno -  ekonomiczną w kraju" - informuje GIS.

W opinii Głównego Inspektora Sanitarnego "przedterminowe wybory samorządowe należy przełożyć z powodu wciąż nieustabilizowanej sytuacji epidemicznej". Zalecanym rozwiązaniem jest -jak podaje GIS - "przełożenie wszelkich przedsięwzięć wyborczych na drugą dekadę czerwca 2021 r.".

 

Co z wyborami w Rzeszowie?

Rekomendacja ta dotyczyć będzie również przedterminowych wyborów prezydenta Rzeszowa, które stały się koniecznością po tym, jak w lutym ze stanowiska zrezygnował – po ponad 18 latach – prezydent Tadeusz Ferenc.

Obecnie zgodnie z decyzją premiera z marca br. wybory prezydenta Rzeszowa mają odbyć się 9 maja.

Jak podaje RMF FM, rekomendacja szefa sanepidu będzie miała wpływ na w sumie 106 wyborczych głosowań w całym kraju, z których większość była już przesuwana z powodu pandemii, a część miała być przeprowadzona właśnie 9 maja. Według stacji, wybory w Rzeszowie, zgodnie z rekomendacjami GIS, miałyby się odbyć 13 czerwca. Decyzji rządu w tej sprawie jeszcze nie ma.

Czy zmiana terminu wyborów w stolicy Podkarpacia może wpłynąć na ich wynik? Kandydatów jest czterech, Ewa Leniart - wojewoda podkarpacki, popierana m.in. przez Prawo i Sprawiedliwość, Marcin Warchoł - wiceminister sprawiedliwości, Grzegorz Braun - poseł Konfederacji z okręgu rzeszowskiego oraz Konrad Fijołek - miejski radny, wspólny kandydat opozycji.

Pierwszych trzech kandydatów to politycy niepochodzący z Rzeszowa, a ostatni kandydat to samorządowiec i rzeszowianin. Przesunięcie daty wyborów dałoby dłuższy o ponad miesiąc czas na prowadzenie kampanii wyborczej.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz