Sektor ochrony zdrowia będzie odmrażany. Kiedy?

26 Kwietnia 2021, 14:12 SOR w szpitalu w Świeciu

- Od 4 maja wycofujemy ograniczenia dotyczące zabiegów planowych - poinformował w poniedziałek w Nałęczowie minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak mówił, zapadła też decyzja o przywróceniu do normalnego, niecovidowego systemu opieki zdrowotnej ponad 10 tys. łóżek. Ponadto minister przedstawił program finansowanej przez NFZ rehabilitacji postcovidowej w uzdrowiskach, a także dostępnej w trybie ambulatoryjnym oraz w domu pacjenta.

Jak wskazał A. Niedzielski zapowiadane zmiany wynikają z wyraźnego spadku liczby zachorowań na Covid-19, a także spadku liczby zajętych łóżek covidowych.

Minister przypomniał, że rząd przygotował pakiet pięciu elementów odbudowy zdrowia Polaków, z których trzy już zostały przedstawione. Chodzi o nowy model opieki onkologicznej, a także podobne rozwiązanie w zakresie Krajowej Sieci Kardiologicznej oraz program rehabilitacji postcovidowej. Ponadto A.Niedzielski zapowiedział zniesienie limitu do specjalistycznych wizyt oraz program profilaktyki dla osób powyżej 40 roku życia.

Powszechna rehabilitacja postcovidowa

Elementem naprawy zdrowia po covid-19 ma być też rehabilitacja postcovidowa. A.Niedzielski zapowiedział uproszczenie w skierowaniach na taką rehabilitację. Skierowanie będzie mógł wystawiać m.in. lekarz wypisujący pacjenta po COVID-19 ze szpitala, ale także każdy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Skierowanie będzie mogło być wystawione rok od przejścia choroby.

Minister wyjaśnił, że nieprzypadkowo na miejsce konferencji wybrane zostało Uzdrowisko Nałęczów.

- W Nałęczowie chcemy pokazać, że mamy nowe rozwiązanie dotyczące rehabilitacji pocovidowej. Chcemy pokazać, że jest ona powszechnie dostępna. To jest główne założenie, które przyświecało przy konstruowaniu tego rozwiązania -  mówił podkreślając, że rehabilitacja ta będzie realizowana przez uzdrowiska, które spełnia niewyśrubowane warunki i podpiszą umowę z NFZ.

Wskazał, że jednostka w Głuchołazach, gdzie ruszyła na początku rehabilitacja postcovidowa przygotowała odpowiedni program, ale jednym z założeń było to, aby rehabilitacja była szeroko dostępna.

Stąd możliwość prowadzenia jej w uzdrowiskach, w warunkach ambulatoryjnych, a także domowych. Dodał, że do najważniejszych skutków covidu należy utrata wydolności oddechowej i to głównie ona będzie przedmiotem rehabilitacji. Jednak jej elementem ma być także edukacja pacjenta.

Z kolei p.o. prezesa NFZ Filip Nowak podkreślał, że w ubiegłym tygodniu po ogłoszeniu zarządzenia dot. uzdrowisk zgłosiło się już ok. 100 placówek zainteresowanych prowadzeniem rehabilitacji postcovidowej. - Te placówki są wyspecjalizowane i wiedzą, jak pomagać pacjentom - powiedział F.Nowak.

Dodał, że wraz z rehabilitacją będzie szło "wsparcie mentalne, psychologiczne".

F.Nowak zapowiedział, że jeszcze w poniedziałek podpisze zarządzenie o udzielaniu pacjentom po COVID-19 usług rehabilitacyjnych także w warunkach laboratoryjnych oraz domowych. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz