UE pozywa firmę AstraZeneca w związku z opóźnionymi dostawami szczepionki COVID-19

26 Kwietnia 2021, 16:03 europa komisja europejska parlament

Komisja Europejska oświadczyła w poniedziałek, że wszczęła postępowanie prawne przeciwko firmie AstraZeneca za nieprzestrzeganie umowy w zakresie dostawy szczepionek COVID-19 i brak „wiarygodnego” planu zapewniającego terminowe dostawy.

- Komisja rozpoczęła w zeszły piątek postępowanie prawne przeciwko AstraZeneca - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej na konferencji prasowej, zauważając, że wszystkie 27 państw UE poparło ten krok.

AstraZeneca stwierdziła w odpowiedzi, że postępowanie prawne UE jest bezpodstawne i zobowiązała się do obrony w sądzie.

„AstraZeneca w pełni wywiązała się z umowy przedsprzedażowej zawartej z Komisją Europejską i będzie bronić się w sądzie. Uważamy, że jakiekolwiek postępowanie sądowe jest bezpodstawne i cieszymy się z możliwości jak najszybszego rozwiązania tego sporu” - powiedział AstraZeneca w oświadczeniu na temat Poniedziałek.

Zgodnie z umową firma anglo-szwedzka zobowiązała się do dołożenia „najlepszych rozsądnych wysiłków”, aby dostarczyć do UE 180 milionów dawek szczepionek w drugim kwartale tego roku, w sumie 300 milionów w okresie od grudnia do czerwca.  Już w marcu producent podał w oświadczeniu, że ​​zamierza dostarczyć tylko jedną trzecią tego do końca czerwca, z czego około 70 milionów w drugim kwartale. Tydzień później Komisja wysłała do spółki pismo w sprawie pierwszego etapu formalnej procedury rozstrzygania sporów. 

RARS: Opóźnienie w dostawie 62 tys. dawek szczepionki AstraZeneca

Szczepionka AstraZeneca: możliwe opóźnienia w dostawach na II kwartał

 - Niektóre warunki umowy nie były przestrzegane, a firma nie była w stanie opracować wiarygodnej strategii zapewniającej terminowe dostarczanie dawek - powiedział rzecznik KE.

 

Zgodnie z umową sprawa będzie musiała zostać rozstrzygnięta przez sądy belgijskie.

 

źródło: Reuters 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz