KSO. "Termin wdrożenia 1 stycznia jest ogromnym wyzwaniem"

27 Kwietnia 2021, 14:35 sławomir gadomski
Senacka Komisja Zdrowia ponownie zebrała się by ocenić realizację pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). 

Senatorowie i zaproszeni eksperci mieli sporo wątpliwości dotyczących sposobów mierzenia efektywności pilotażu sieci. Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski zadeklarował dopracowanie tego aspektu KSO podkreślając, że to właśnie mierzenie efektów jest podstawą prawidłowego funkcjonowania sieci.

Wyniki pilotażu zostaną wykorzystane przy opracowywaniu założeń ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Projekt miał być gotowy do końca marca 2021 r., a zakładany termin wejścia w życie to 1 stycznia 2022 r.

Senatorowie oraz eksperci Komisji Zdrowia negatywnie ocenili negatywnie dobór mierników do badania efektywności pilotażu. 

Jak poinformował wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, termin przygotowania projektu ustawy został przesunięty o miesiąc.

- Po jego upływie dyskusja zarówno na temat projektu, jak i mierników jakości pilotażu na forum komisji będzie efektywniejsza - zapewnił.

Dopracowania wymagają mierniki efektywności pilotażu. 

Resort zdrowia chce wyznaczyć próg jakości według założonych mierników. Ważne jest to, by dało się porównać dane ze wszystkich szpitali, zbieranych ustawowo w ramach funkcjonowania Krajowej Sieci Onkologicznej do danych z obecnie trwającego pilotażu.

Musimy dużo pracy wykonać. Zadanie z zakresu opracowania katalogu mierników i benchmarków zlecimy Narodowemu Instytutowi Onkologii − Państwowemu Instytutowi Badawczemu w Warszawie we współpracy z Polskim Towarzystwem Onkologicznym - mówił Sławomir Gadomski.

Dodał, że na wniosek senatorów wydłużony został także okres oceny mierników - z 12 do 24 miesięcy.

Wiceminister zapewnił, pierwszy wystandaryzowany katalog mierników powinien być gotowy do wdrożenia na dzień wdrożenia Krajowej Sieci Onkologicznej, choć data 1. stycznia "jest ogromnym wyzwaniem". 

Chodzi o trudności z utworzeniem optymalnych systemów informatycznych koniecznych do przetwarzania tych danych. Jak podkreślił, "informatycy szacują, że na to zadanie potrzebne będzie nawet 12 miesięcy". Dodał jednak, że możliwy jest start pilotażu w wyznaczonym przez resort terminie przy pomocy "protezowych" rozwiązań zbierania danych.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz