Rząd przyjął projekt Krajowego Planu Odbudowy. Premier liczy na poparcie Lewicy

27 Kwietnia 2021, 12:40 pieniądze kasa

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy dotyczącej ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej dotyczącej systemu zasobów własnych Unii Europejskiej. 

Swój sprzeciw wobec projektu ogłaszała już wielokrotnie Solidarna Polska. PiS popracia szuka poza koalicją. Gotowość do negocjacji z rządem w tej sprawie wyraziła Lewica.

Posłowie Lewicy przedstawili sześć warunków, od których uzależnili swoje poparcie dla Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Były to: co najmniej 30 proc. środków dla samorządów; 400 mln euro dla zagrożonych przez epidemię branż; zbudowanie 75 tys. tanich mieszkań na wynajem; 1 mld euro na szpitale powiatowe; przygotowanie szczegółowego planu wydatków; powołanie Komitetu Monitorującego wydawanie środków.

Rząd przystał na warunki Lewicy, co ogłosił na konferencji prasowej szef Wiosny, Robert Biedroń.

Wskazał, że; do szpitali powiatowych ma popłynąć ostatecznie 850 mln euro30 proc. z budżetu KPO trafi do samorządów, 300 mln euro trafi na wsparcie dla branży gastronomicznej i hotelarskiej. Z unijnych środków powstanie także ok. 75 tysięcy tanich mieszkań na wynajem.

Do porozumienia odniósł się podczas swojej konferencji premier Mateusz Morawiecki. - Lewica to był jedyny klub parlamentarny od którego otrzymaliśmy bardzo kompleksowe propozycje - ocenił. 

Nie 850 mln a 750 mln

- Pochyliliśmy się nad nimi i dziś przypieczętowaliśmy uzgodnienie w kilku zasadniczych obszarach. W ramach puli 2,2 mld mln euro przekazanych zostanie na szpitale powiatowe 750 mln euro. Dodatkowo będziemy starali się przeznaczać te środki z innych źródeł, także kredytowych planu odbudowy - mówił premier Mateusz Morawiecki. 

Przypomnijmy, że jeszcze 13 kwietnia  Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie i Funduszy Polityki Regionalnej informował, że m.in. na wsparcie i modernizację podmiotów leczniczych z Krajowego Planu Odbudowy przeznaczonych miało być ponad 2,3 mld euro. Wówczas, nie wyszczególniono jednak jaka część tych pieniędzy trafić ma do szpitali powiatowych. 

Przypomnijmy, że łączne ogólne zadłużenie szpitali powiatowych na koniec 2020 r. wynosiło ok 15 mld zł. Wciąż nie wiemy na co konkretnie i w jakiej formie pieniądze unijne zostaną przekazane szpitalom powiatowym. Jeszcze więcej niewiadomych rodzi się w perspektywie możliwej centralizacji tych szpitali, jak i również zbliżającego się terminu spłaty zadłużenia szpitali przez resort zdrowia.

Nad rządową propozycją rozdysponowania środków unijnych pochylą się teraz posłowie. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz