Jak pandemia wpływa na długość życia obywateli?

27 Kwietnia 2021, 15:47 seniorzy, osoby starsze

Pandemia COVID-19 w ubiegłym roku skróciła średnią długość życia w Hiszpanii o ponad półtora roku - wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut im. Karola III w Madrycie.

Studium opublikowane przez hiszpański odpowiednich Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego pokazuje, że w 2020 r. zanotowano o ponad 68 tys. zgonów więcej niż rok wcześniej.

Pomiędzy lutym ub.r., kiedy pojawiły się pierwsze przypadki COVID-19, a grudniem 2020 r. w całym kraju służby medyczne potwierdziły ponad 51 tys. zgonów spowodowanych zakażeniem koronawirusem.

“O ile w 2019 r. średnia długość życia wynosiła 84 lata, o tyle już rok później zmniejszyła się do 82,4 roku” - wskazał ośrodek badawczy.

Jak epidemia wpłynie na średnią długość życia Polaków?

To jak mocno epidemia COVID-19 wpłynęła na długość życia Polaków dowiemy się dopiero w lipcu, kiedy Główny Urząd Statyczny przekaże wspomniane statystyki za poprzedni rok. 

Nie powinniśmy jednak spodziewać się dużo lepszych wyników niż Hiszpanie. Gdy w kraju o podobnej wielkości i statusie ekonomicznym odnotowano ponad 68 tys. "nadmiarowych" zgonów, z czego 51 tys. spowodowanych COVID-19, to w Polsce -gdzie I fala epidemii była bardziej łaskawa - z powodu COVID-19 zmarło ponad 28,5 tys. osób. Nadwyżka względem roku poprzedniego wszystkich zgonów w Polsce wniosła ponad 61 tys.

Bardzo zbliżony wynik nadmiarowych zgonów przy jednocześnie, dwukrotnie niższej liczbie zgonów spowodowanych zakażeniem nie napawa optymizmem. 

Należy przy tym podkreślić również spadkową tendencję trwania życia Polaków, która utrzymuje się w kraju już od kilku lat. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz