Czy będą leki za 5 zł? Lewica złożyła projekt

28 Kwietnia 2021, 13:55 leki

Lewica złożyła w środę w Sejmie projekt ustawy "Leki za 5 zł". Przewiduje on m.in. odpłatność ryczałtową za wszystkie leki refundowane, zwiększenie budżetu na refundację leków, wydłużenie obowiązywania list refundacyjnych z 2 do 3 miesięcy oraz obowiązek publikacji merytorycznych uzasadnień decyzji refundacyjnych.

Posłanka Lewicy Marcelina Zawisza poinformowała, że złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej pod nazwą "Leki za 5 zł".

"Większość z nas była pewnie w aptece świadkami sytuacji, kiedy osoba przed nami odeszła od okienka bez leków, bo nie starczyło na nie pieniędzy w portfelu. Złożyłam dziś w Sejmie projekt uchwały, który ma wymazać ten smutny obrazek wyliczania, czy w tym miesiącu po wykupieniu recepty starczy jeszcze na jedzenie" - podkreśla M. Zawisza.

Jak wyjaśnia, projekt ustawy Lewicy wprowadza nowy system refundacji leków - "od teraz leki refundowane wydawane byłyby z apteki za odpłatnością ryczałtową - 5zł za opakowanie, lub całkowicie bezpłatnie".

Ponadto w myśl projektu wszystkie leki na receptę miałyby ceny zryczałtowane, nie większe jednak niż 5,88 zł.
"Pacjenci w szpitalu w ramach ubezpieczenia dostają leki, których potrzebują i tak samo powinno być po wyjściu. Badania wskazują, że współpłacenie za leki wiąże się ze zmniejszeniem przestrzegania zaleceń lekarskich - po prostu jeśli pacjenta na leki nie stać, to często ich nie bierze. To zagrożenie dla zdrowia i kończy się często pogorszeniem jego stanu oraz kosztownym leczeniem w szpitalu, którego stosując leki można po prostu uniknąć" - przekonuje M. Zawisza.

Jak dodaje zwiększenie nakładów na refundację, to w szerszej perspektywie oszczędność dla budżetu państwa.

W projekcie znalazły się ponadto propozycje zwiększenia budżetu na refundację leków z 17 do 22 proc. budżetu NFZ i dodatkowa dotacja z budżetu państwa na ten cel.

Lewica proponuje też wydłużenie obowiązywania list leków refundowanych z dwóch do trzech miesięcy.

Dodatkowo w projekcie przewidziano obowiązek publikacji merytorycznych uzasadnień decyzji refundacyjnych.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz