Dramatyczna sytuacja w Indiach. Brakuje miejsc w krematoriach

28 Kwietnia 2021, 14:59 kwarantanna epidemia covid pandemia koronawirus

We wtorek Indie odnotowały największą liczbę zachorowań na świecie. W kraju potwierdzono blisko 361 tys. nowych zakażeń COVID-19. Łączna liczba zakażeń w tym kraju przekroczyła 18 mln a z powodu COVID-19 zmarło ponad 200 tys. Hindusów.

Prawie połowa wszystkich nowych przypadków odnotowanych na całym świecie ma miejsce w Indiach.

Średnio, dziennie umiera tam 2,5 tys. osób. Liczba ta może być znacznie wyższa, jak cytuje portal Politico za "The Hindu", "wielu pacjentów z COVID-19 pomija się w spisach zgonów, ponieważ władze szpitali podają inne schorzenia jako główną przyczynę śmierci".

Skutki nowego szczepu katastrofalne

Gdy Indie wydawały się radzić sobie z pandemią, to przy poniżej 10 proc. wyszczepionych obywateli, mieszkańcy kraju przestali stosować się do środków ostrożności. Wiece wyborcze oraz zgromadzenia odbywały się z udziałem milionów ludzi, nie stosujących się do zasad dystansu czy zakrywania ust i nosa.

W tym czasie kraj zaatakowany został nowym, podwójnie zmutowanym szczepem, który zawiera mutacje genetyczne pochodzące z dwóch różnych wersji koronawirusa. Skutki tego możemy obserwować dziś.

Brakuje narzędzi do walki z pandemią

Jednym ze skutków dramatycznych wzrostów zakażeń jest masowe wykupywanie zapasów tlenu czy niezbędnych leków. Tych zaczyna brakować w szpitalach.

- Gromadzenie w domach tlenu i zastrzyków takich jak remdesivir wywołuje panikę, a to z kolei powoduje niedobór tych leków -  napisał Randeep Guleria, dyrektor indyjskiego Instytutu Nauk Medycznych, w oświadczeniu wydanym w niedzielę przez ministerstwo zdrowia.

W szpitalu w New Delhi 20 pacjentów na oddziale intensywnej terapii zmarło po tym, jak spadło ciśnienie tlenu. 21 kwietnia,

Co gorsza, po tym jak w ubiegły wtorek 20 pacjentów na oddziale intensywnej terapii w szpitalu w New Delhi zmarło w wyniku spadku ciśnienia tlenu, urzędnik państwowy stwierdził przed Sądem Najwyższym, że zapotrzebowanie medyczne na tlen przewyższyło dzienne możliwości produkcyjne.

Problemem są także przepełnione krematoria. W niektórych miastach ciała palone są na stosach w miejskich parkach. 

Wsparcie z całego świata

Wyżsi urzędnicy amerykańscy zobowiązali się we wtorek do zapewnienia Indiom trwałego wsparcia w walce z kryzysem - informuje agencja Reutera. W poniedziałek prezydent Joe Biden miał powiedzieć do premiera Indii, żeby ten "dał znać czego potrzebuje, a my to załatwimy".

Również w poniedziałek swoją pomoc zadeklarowała Światowa Organizacja Zdrowia wysyłając personel i zapasy niezbędne do walki z pandemią.

We poniedziałek, jak informuje The Hindu, resort spraw zagranicznych Indii poinformował również o tym, że już 15 krajów wysłały do Indii setki koncentratorów tlenów, respiratorów oraz dużych ilości ciekłego tlenu.

Francja wyśle ​​w tym tygodniu osiem dużych instalacji wytwarzających tlen i dużą liczbę artykułów, takich jak respiratory i elektryczne przepychacze strzykawek. Francuski rząd jest na dobrej drodze do wysłania 5 pojemników z ciekłym tlenem w przyszłym tygodniu. Niemcy udostępnią fabrykę tlenu na 3 miesiące wraz ze 120 respiratorami i sprzętem ochronnym, takim jak maski KN95.

Australia również ogłosiła we wtorek, że wyśle ​​500 respiratorów, 1 milion masek chirurgicznych, 500 000 masek P2 i N95 oraz inne elementy ochronne dla pracowników służby zdrowia na pierwszej linii Arabia Saudyjska wysłała 80 MT ciekłego tlenu, który jest obecnie w drodze morskiej. Tajlandia i Zjednoczone Emiraty Arabskie wysłały 4 i 6 kriogenicznych zbiorników tlenu, a Hong Kong w Chinach wysłał 800 koncentratorów tlenu. Irlandia jest na dobrej drodze do wysłania 70 koncentratorów tlenu.

źródła: Reuters, Politico, The Hindu, CNBC

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz