Certyfikat EU COVID-19, a nie "paszport szczepionkowy" ani "zielony certyfikat cyfrowy"

29 Kwietnia 2021, 12:52 zielona przepustka paszport covid podróże

W czwartek Parlament przyjął stanowisko negocjacyjne w sprawie wniosku dotyczącego tzw. "paszportu szczepionkowego". 

Posłowie zgodzili się, że nowy "certyfikat EU COVID-19" (wcześniejsza nazwa proponowana przez KE „Zielony certyfikat cyfrowy”), powinien obowiązywać nie dłużej niż 12 miesięcy.

Dokument, który może mieć formę cyfrową lub papierową, będzie poświadczał, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi lub, alternatywnie, że jej wynik testu jest negatywny lub że wyleczyła się z infekcji.

Państwa członkowskie muszą akceptować świadectwa szczepień wydane w innych państwach członkowskich dla osób zaszczepionych szczepionką dopuszczoną do użytku w UE przez Europejską Agencję Leków (EMA). Do państw członkowskich będzie należała decyzja, czy zaakceptują również świadectwa szczepień dla szczepionek wymienionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) do użytku w nagłych wypadkach.

Certyfikaty EU COVID-19 nie będą jednak służyć ani jako dokument podróży, ani nie staną się warunkiem korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się - porozumieli się posłowie.

Zdaniem parlamentarzystów posiadacze certyfikatu EU COVID-19 nie powinni podlegać dodatkowym ograniczeniom w podróżowaniu, takim jak kwarantanna, samoizolacja czy testy. Posłowie podkreślają również, że aby uniknąć dyskryminacji osób nieszczepionych oraz ze względów ekonomicznych, kraje UE powinny "zapewnić powszechne, dostępne, terminowe i bezpłatne testy".

Wniosek ustawodawczy dotyczący obywateli UE został przyjęty 540 głosami do 119, przy 31 wstrzymujących się od głosu, natomiast wniosek dotyczący obywateli państw trzecich został przyjęty 540 głosami do 80, przy 70 wstrzymujących się od głosu. Głosowanie odbyło się w środę, a jego wyniki ogłoszono w czwartek rano.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz