Wracają zabiegi planowe w szpitalach

04 Maja 2021, 9:48 szpital

Od dziś (wtorek, 4 maja) wracają zabiegi planowe w szpitalach, po tym jak przez kilka tygodni były ograniczone ze względu na trzecią falę pandemii.

Przypomnijmy, że Narodowy Fundusz Zdrowia wydał w środę w ubiegłym tygodniu zalecenie, aby od 4 maja wznowić ograniczoną lub zawieszoną realizację świadczeń wykonywanych planowo. NFZ zaleca wznowienie zabiegów planowych. Od kiedy?

Wcześniej, 8 marca NFZ zalecił ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo. Dotyczyło to przede wszystkim planowanych pobytów w szpitalach w celu przeprowadzenia diagnostyki, zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych, w szczególności endoprotezoplastyki dużych stawów, dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa, zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowania naczyń wieńcowych, jak również dużych zabiegów torakochirurgicznych, zabiegów wewnątrzczaszkowych, nefrektomii, histerektomii, ale z powodów innych niż onkologiczne. 

Oprócz powrotu zabiegów planowych "odmrażane" są również stopniowo łóżka w szpitalach, czyli te, które służyły dotychczas dla pacjentów covidowych wracają do puli łóżek dla pozostałych schorzeń. Jak informował tydzień temu minister zdrowia Adam Niedzielski, zapadła decyzja o przywróceniu do normalnego, niecovidowego systemu opieki zdrowotnej ponad 10 tys. łóżek.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz