A. Niedzielski: stopniowo przywrócimy normalność w opiece zdrowotnej

04 Maja 2021, 14:30 Senior w szpitalu

Stopniowo, krok po kroku będziemy przywracać normalność w systemie opieki zdrowotnej - zapowiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak podał, w ubiegłym tygodniu już przywrócono ok. 5 tys. łóżek szpitalnych, które wcześniej były przekształcone na covidowe. Ponadto od wtorku przywrócono wykonywanie planowych zabiegów.

Minister poinformował, że od wtorku (4 maja) w szpitalach zostały przywrócone możliwości przyjęć planowych.

- Dynamika tygodniowych  spadków liczby zachorowań na COVID-19 jest bardzo duża, rzędu 30-40 procent. Dlatego czym prędzej chcemy uruchomić zabiegi planowe - dodał.

- Stopniowo, krok po kroku będziemy przywracać normalność w systemie opieki zdrowotnej. Redukujemy też infrastrukturę do walki z COVID-19, w tym liczbę łóżek covidowych. W szczytowym momencie trzeciej fali mieliśmy ich 46 tys., a hospitalizacji było  35 tys. - przypominał szef resortu zdrowia.

- W ciągu ostatniego tygodnia liczba hospitalizacji z powodu COVID-19 spadła o blisko 5 tysięcy. Także w ostatnim tygodniu liczbę łóżek przeznaczonych na walkę z pandemią udało nam się zmniejszyć o prawie 5 tysięcy - poinformował A.Niedzielski.

Przypomniał, że od dziś (4 maja) przywrócono też wykonywanie planowych zabiegów. Wracają zabiegi planowe w szpitalach

Dodał, że jednym z głównych wyzwań nie jest teraz zwiększanie bazy do walki z COVID-19, ale stworzenie mechanizmu pozwalającego badać kolejne mutacje koronawirusa oraz sekwencjonowania genomu.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz