Stany Zjednoczone popierają rezygnację z ochrony patentowej szczepionek przeciw COVID-19

06 Maja 2021, 12:43 szczepienie

Administracja Joe Bidena ogłosiła w środę, że popiera rezygnację z ochrony własności intelektualnej dla szczepionek COVID-19. Stany powołują się na globalny kryzys zdrowotny. Gwałtowna reakcja na giełdzie.

Debata z inicjatywy RPA i Indii rozgrywa się na arenie Światowej Organizacji Handlu (WTO). Poparcie przyznało ponad 100 krajów przynależnych do WTO. Przeciw takiemu rozwiązaniu są m.in.  Wielka Brytania i Szwajcaria. 

Zwolnieniu sprzeciwiają się duże firmy farmaceutyczne, takie jak Pfizer , BioNTech, Moderna i Johnson & Johnson.

Według aktywistów zawieszenie praw dotyczących własności intelektualnej jest metodą na produkcję większej ilości  potrzebnych szczepionek.

Krytycy podnoszą, że zawieszenie patentów jest krokiem do dokonania bardziej gruntownych zmian w obecnym systemie praw własności intelektualnej a samo zniesienie patentu według części komentatorów także nie rozwiąże problemu ograniczonej podaży preparatów. Kluczem ma być transfer skomplikowanych procesów i technologii produkcyjnej, którymi firmy nie będą się już tak chętnie dzielić. Obawiają się także kontroli jakości nad producentami zewnętrznymi, co w ich ocenie, jest kluczowe z perspektywy konieczności budowania zaufania do szczepień przeciw COVID-19. 

Stany Zjednoczone: okoliczności wymagają nadzwyczajnych środków

Pod naciskiem organizacji pozarządowych poparcie dla rezygnacji z ochrony własności intelektualnej wyraziła także Izba Handlu Stanów Zjednoczonych.

"To globalny kryzys zdrowotny, a nadzwyczajne okoliczności pandemii COVID-19 wymagają podjęcia nadzwyczajnych środków. Administracja mocno wierzy w ochronę własności intelektualnej, ale w służbie zakończenia tej pandemii popiera zniesienie tej ochrony dla szczepionek COVID-19”- napisała w oświadczeniu przedstawicielka ds. Handlu Stanów Zjednoczonych, Katherine Tai.

Zdjęcie

 Szczepionkowy biznes

Według szacunków firmy analitycznej IQVIA, całkowite globalne wydatki na szczepionki przeciw COVID-19, do 2025 r. wyniosą 157 mld USD. 
 
Na ten moment, w globalnym rynku szczepionek przeciw COVID-19 głównymi graczami jest kilku producentów, a wśród nich Pfizer/BioNTech, Johnson & Johnson, Moderna, AstraZeneca, których szczepionki dopuszczone zostały przez Europejską Agencję ds. Leków na nasz rynek. Znaczny udział w globalnym rynku mają również Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich, który zajmuje się dystrybucją rosyjskiej szczepionki Sputnik V oraz chiński producent Sinovac.
 
Część producentów tak jak na przykład Johnson & Johnson czy AstraZeneca na czas trwającej pandemii zrezygnowały z osiągania zysków sprzedając swoje produkty bez pobierania marży. 
Z drugiej strony, jeden z głównych dostawców szczepionek przeciw COVID-19 na świecie, koncern Pfizer prognozuje, że jego przychody ze sprzedaży szczepionki w 2021 r. mogą być wyższe o 75 proc. od dotychczasowych oczekiwań i mają wynieść do końca roku 26 mld dol. W pierwszym kwartale, szczepionka opracowana przez Pfizer i BioNTech przyniosła 3,5 mld dol. przychodów.
 
Również drugi producent szczepionek mRNA przeciw COVID-19, amerykańska firma Moderna Moderna poinformowała w lutym, że spodziewana wartość sprzedaży jej szczepionki wynosi 18,4 mld USD. Taki wynik kierowałby firmę do odnotowania zysku po raz pierwszy od czasu jej powstania w 2010 roku.
 
Szczególnie w tym świetle nie dziwi ostra reakcja giełdy na decyzję administracji Joe Bidena i nagły spadek wartości akcji; Pfizer (PFE), BioNTech (BNTX), Novavax (NVAX) i Moderna (MRNA). 
 
Zdjęcie
źródło grafiki: CNBC (05.05)
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz