Serbia motywuje do szczepień: Ile zapłaci za przyjęcie preparatu?

06 Maja 2021, 13:35 PIENIĄDZE

Rząd Serbii zapłaci równowartość 25 euro każdemu ze swoich obywateli, który już zaszczepił się przeciw koronawirusowi oraz tym, którzy przyjmą preparat do końca maja - ogłosił prezydent Aleksandar Vuczić.

Serbia to kraj dotychczas w czołówce pod względem odsetka zaszczepionej ludności, jednak w ostatnich dniach zainteresowanie szczepieniami w społeczeństwie spadło. Rząd, aby zmotywować do przyjęcia preparatu i utrzymać wysokie tempo szczepień postanowił sięgnąć po motywację finansową. Do tej pory w 7 milionowej Serbii, dwie dawki szczepionki otrzymało 1,3 mln osób.

- Wszyscy, którzy otrzymali już jedną lub dwie dawki, i wszyscy, którzy zostaną zaszczepieni co najmniej jedną dawką do 31 maja, otrzymają 3000 dinarów (ok. 25 euro) - zapowiedział A.Vuczić w telewizyjnej wypowiedzi. Jak dodał, chodzi o nagrodzenie tych ludzi, którzy wykazują się odpowiedzialnością. Wyraził nadzieję, że do końca maja zaszczepionych co najmniej jedną dawką będzie blisko 3 miliony ludzi.
Serbski epidemiolog Zoran Radovanović podkreślił, że do tej pory nie widział w literaturze medycznej, aby komuś zapłacono za szczepienie przeciw Covid-19, więc Serbia może być pierwszym takim krajem nie tylko w Europie, ale także na świecie.

Jednocześnie przyznał, że może to okazać się bronią obosieczną, tzn. zmusi niektórych, którzy żyją w skrajnym ubóstwie, do szczepienia, ale spowoduje opór u innych.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz