Jakie postępy w odbudowie zdrowia Polaków?

06 Maja 2021, 14:26 adam niedzielski minister zdrowia

Program odbudowy zdrowia Polaków przedstawiony przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego składa się z pięciu elementów. Zapowiedziany został w połowie listopada i miał ruszyć w styczniu. Jak wygląda postęp prac nad realizacją założeń programu? 

Przypomnijmy, że program tzw. "piątki Niedzielskiego"  zakłada; ocenę stanu zdrowia u osób 40 plus, zdjęcie limitów ze specjalistyki, poszerzenie funkcjonalności krajowej sieci onkologicznej i rozszerzenie jej działania, powstanie krajowej sieci kardiologicznej i rozbudowę opieki środowiskowej w zakresie zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. 

Start programu zapowiadany od tego czasu był już kilkukrotnie. W styczniu jego start opóźnić miała trzecia fala epidemii. Wówczas resort podkreślał, że szczegóły startu programu będą powiązanie z publikacją "Nowego Ładu Polski". Jego publikacja także przekładana była już kilkukrotnie. Jak informuje czwartkowa "Rzeczpospolita", główne założenia Nowego Ładu poznamy w sobotę 15 maja.

Minister Adam Niedzielski, w ostatnim tygodniu kwietnia ponownie przypomniał o swoim programie odbudowy zdrowia Polaków po COVID-19. 

- Razem z premierem Mateuszem Morawieckim przedstawiliśmy przekucie pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej na takie rozwiązanie systemowe, które w skali całego kraju ma zaproponować model opieki onkologicznej – mówił Adam Niedzielski.

W tym przypadku już wiemy, że termin wdrożenia Krajowej Sieci Onkologicznej na cały kraj do 1 stycznia 2022 r. będzie dla resortu "ogromnym wyzwaniem".

Odnosząc się do projektu Krajowej Sieci Kardiologicznej wskazał, że "w najbliższym tygodniu na zasadzie pilotażu będzie wprowadzona, jako rozporządzenie, zaczynając od województwa mazowieckiego". To się jeszcze nie wydarzyło.  

Odniósł się także do rehabilitacji post-covid, do których zgłosiło się wówczas ponad 100 ośrodków.

"Ale mamy jeszcze dwie rzeczy, które również chciałem zapowiedzieć, które w perspektywie tygodnia po majówce będą oficjalnie ogłoszone" - mówił. Z zapowiedzi ministra wynika, że w najbliższych dniach poznamy szczegóły programu profilaktyki dla osób w wieku powyżej 40. roku życia i zniesienia limitów na świadczenia specjalistycznych.

Jeśli chodzi o reformę psychiatrii dziecięcej i zapowiedź, że w rok ma powstać 300 placówek opieki środowiskowej, minister zdrowia podkreślił, że ten proces trwa i do tej pory takich placówek zakontraktowano ponad 200. Dodał też, że NFZ cały czas prowadzi konkursy na takie zespoły. Jak wskazał, część z tych konkursów nie rozstrzyga się w pierwszym podejściu.

"Ten cel w postaci mniej więcej 300 ośrodków jest jak najbardziej aktualny i mam nadzieję, że w najbliższym czasie będą zgłoszenia i kolejne konkursy będą się rozstrzygały pozytywnie" – oświadczył. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz