A.Niedzielski: Wykryto trzy przypadki brazylijskiego wariantu koronawirusa

06 Maja 2021, 15:01 Laboratorium

- Nowe informacje, które dzisiaj do nas napłynęły, dotyczą pojawienia się trzech przypadków wariantu brazylijskiego - poinformował w czwartek podczas konferencji w Bydgoszczy minister zdrowia Adam Niedzielski odnosząc się do pytania o obecne w Polsce mutacje.

W populacji województwa śląskiego naukowcy z Laboratorium Genetycznego Gyncentrum w Sosnowcu potwierdzili obecność wariantu brazylijskiegoP.1. 

Jak mówił minister zdrowia w czwartek, przypadki mutacji brazylijskiej zostały wykryte na Śląsku.

- Niestety jestem zaskoczony tą sytuacją, ponieważ przedstawiciele laboratorium w pierwszej kolejności wyszli do prasy i do mediów z tą informacją, zamiast poinformować sanepid, który w tej szczególnej sytuacji musi przeprowadzić bardzo dokładne epidemiczne dochodzenie - podkreślił minister. Zaapelował do wszystkich przedstawicieli laboratoriów, aby w pierwszej kolejności przekazywali takie informacje odpowiednim służbom.

Zapowiedział, że razem z sanepidem przygotowuje przepisy rangi ustawowej, które będą taki nakaz sankcjonowały.

- Sankcje będą dotyczyły niezgłoszenia w pierwszej kolejności odpowiednim służbom tych informacji. Tu nie chodzi o to, żeby się pochwalić, ale skutecznie przeciwdziałać pojawieniu się ogniska - podkreślił A.Niedzielski.

Przypomniał też o wykrytych w Polsce dwóch ogniskach indyjskiego wariantu koronawirusa i wskazał, że "wydaje się, że to ognisko jest opanowane".

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz