MZ: rodzice wcześniaków szybciej mogą je odwiedzić po szczepieniu

06 Maja 2021, 16:49 dziecko noworodek

Rodzice wcześniaków mogą je odwiedzić w oddziale neonatologicznym już siedem dni po otrzymaniu przez nich pierwszej dawki szczepionki przeciw COVID-19 - uznało Ministerstwo Zdrowia po przeanalizowaniu postulatów rodziców wcześniaków dotyczących złagodzenia zakazu odwiedzin dzieci na oddziałach neonatologicznych.

"Obecność rodziców wcześniaków na oddziałach neonatologicznych jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju dzieci. Mówimy o tym od kilku miesięcy. Dziś otrzymaliśmy pismo w tej sprawie" - poinformowała Fundacja Koalicja dla wcześniaka.

Oświadczenie w tej sprawie wydała już na początku marca br.  konsultant krajowa w dziedzinie neonatologii, prof. Ewa Helwich.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w piśmie przyznał, że nie jest konieczne wydawanie odrębnych zaleceń przez resort zdrowia w tej sprawie, ponieważ rekomendacje prof. E.Helwich są wiążące dla kierowników placówek zdrowotnych.

"Zalecenia wydane przez konsultanta krajowego dotyczące umożliwienia obecności rodziców na oddziale w sposób nieograniczony 7 dni po 1. dawce szczepienia przeciw COVID-19, będą wystarczające i wiążące dla kierowników podmiotów leczniczych. Jednocześnie, w przypadku braku ich respektowania i wprowadzania przez podmioty lecznicze niewspółmiernych ograniczeń dotyczących możliwości obecność rodziców wcześniaków na OINT, praktyki te powinny być bezpośrednio zgłaszane Rzecznikowi Praw Pacjenta, który monitoruje wpływające do niego sygnały pod kątem ww. nieprawidłowości i niezwłocznie podejmuje działania” - podkreśla W. Kraska.

Jednocześnie zastrzegł, że o szczegółach bezpiecznych odwiedzin decyduje ordynator oddziału w porozumieniu z konsultantem wojewódzkim w dziedzinie neonatologii na podstawie oceny bieżącego zagrożenia epidemiologicznego.

"Po przeanalizowaniu obaw związanych z długim czasem oczekiwania na uzyskanie optymalnej odporności na zakażenie wirusem SARS-CoV-2, co w przypadku rodziców wcześniaków oznacza wiele miesięcy separacji od swoich przedwcześnie narodzonych dzieci, zasadny uznaje się postulat dotyczący umożliwienia obecności rodziców na oddziale 7 dni po 1. dawce szczepienia" - stwierdził wiceszef resortu zdrowia.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz