UE gotowa na dyskusję w sprawie zniesienia patentów na szczepionki przeciw COVID-19

07 Maja 2021, 12:39
Unia Europejska jest gotowa przedyskutować propozycję zrzeczenia się praw własności intelektualnej do szczepionek przeciw koronawirusowi - zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Wcześniej propozycję tę poparł Biały Dom. W piątek do kwestii zniesienia patentów na szczepionki odniósł się także premier Mateusz Morawiecki.
 

Debata zainicjowana przez RPA i Indie na arenie Światowej Organizacji Handlu (WTO) nabiera tempa. Poparcie przyznało ponad 100 krajów przynależnych do WTO. Wśród nich są Włochy, Francja oraz Polska. W ostatnim czasie swoją decyzję zmienił Joe Biden, którego administracja w środę, oficjalnie poparła propozycję zawieszenia patentów dla szczepionek przeciw COVID-19.

Przeciw takiemu rozwiązaniu są m.in. Niemcy, Wielka Brytania i Szwajcaria, które są siedzibą dla dużych firm farmaceutycznych. Zwolnieniu sprzeciwiają się również producenci, tacy jak Pfizer , BioNTech, Moderna i Johnson & Johnson.

Przeciwnicy tych rozwiązań wskazują, że ochrona własności intelektualnej jest źródłem innowacji i tak musi pozostać w przyszłości. Ponadto w ocenie producentów wąskim gardłem nie jest ani dostęp, ani patenty czy cena, ale po prostu brak wystarczającej liczby surowców czy fiolek, potrzebnych do ich produkcji. Problemem pozostaje także transfer technologicznyc szczepionek oraz obawa o kontrolę jakości nad produkcją szczepionek.

Więcej: Stany Zjednoczone popierają rezygnację z ochrony patentowej szczepionek przeciw COVID-19. Reakcja giełdy.

W czwartek, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że "Unia jest gotowa do dyskusji nad wszelkimi propozycjami, które w skuteczny i pragmatyczny sposób rozwiążą kryzys ", w tym popierana przez USA propozycja zwieszenia patentów.

Zaznaczyła jednak, że wspólnota eksportuje ponad 200 mln dawek szczepionek do reszty świata i sytuacja UE w tym zakresie jest inna niż Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Stany Zjednoczone na przykład - jak zaznaczyła administracja prezydenta Francji Emmanuela Macrona - choć popierają zniesienie patentów to nie wyeksportowały z kraju ani jednej dawki szczepionki. 

Stanowisko przewodniczącej Unii jest jednak znane. Dwa tygodnie temu szefowa KE oznajmiła w wywiadzie dla dziennika "The New York Times", że "nie jest zwolenniczką uwalniania patentów".

Polska za uwolnieniem patentów

Zdecydowanie za poparciem propozycji zwolnienia patentów ze szczepionek przeciw COVID-19 opowiedział się w piątek premier Mateusz Morawiecki. Premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w Szczycie Społecznym oraz nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej i w spotkaniu hybrydowym przywódców UE-Indie.

- Na pewno głośno powiem w Porto o swobodnym dopuszczeniu do patentów na szczepionki przeciw COVID-19 wszystkich tych, którzy mają technologiczne możliwości do produkowania szczepionek - mówił podczas briefingu prasowego w piątek premier.

- Będę bardzo mocno wypowiadał się w tej sprawie, żeby przekonać najbogatsze państwa, żeby udostępniły patenty i żeby produkcja szczepionek mogła ruszyć w sposób zwielokrotniony. Także dla biedniejszych krajów południa naszego globu należy dostarczyć szczepionki. Nie chcemy dopuścić do czwartej fali. Jeżeli gdzieś jej echa będą na świecie to nie chcemy, żeby dotarła do nas - podkreślał.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz