Moderna zarobiła 1,7 mld USD dzięki szczepionce przeciw COVID-19

07 Maja 2021, 15:39 strzykawka zastrzyk szczepienie

Moderna wygenerowała przychody w wysokości 1,94 mld USD w pierwszym kwartale, z czego 1,73 mld USD pochodziło ze sprzedaży szczepionki przeciw z COVID-19. Amerykańska firma biotechnologiczna osiągnęła po raz pierwszy, sięgający ponad 1 mld USD zysk.

Dzięki dodatkowym umowom na dostawy, Moderna przewiduje, że do końca roku jej szczepionka przyniesie 19,2 mld USD. Dla porównania, konkurencyjny producent leków, Pfizer, odnotował 3,5 mld USD przychodu ze sprzedaży szczepionek przeciw COVID-19 w pierwszym kwartale, a także zwiększył swoje przewidywane przychody w 2021 roku do 26 mld USD.

W sumie Moderna dostarczyła około 102 mln dawek swojej szczepionki na całym świecie w pierwszym kwartale. Firma spodziewa się podwojenia tej liczby w drugim kwartale.

W opublikowanym raporcie Moderna uwzględniła aktualizację wyników badań fazy 2/3 nad szczepionką u nastolatków w wieku od 12 do 17 lat.

Wstępna analiza 3235 uczestników w tej grupie wiekowej wykazała, że ​​szczepionka była skuteczna w 96% bez poważnych obaw dotyczących bezpieczeństwa. Moderna oświadczyła, że ​​prowadzi rozmowy z organami regulacyjnymi w sprawie zmiany istniejącego zezwolenia na uwzględnienie tej grupy wiekowej.

W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie zastrzykami mRNA, Moderna powiedział, że obecnie negocjuje umowy z nowymi rządami, które nie były osiągalne w 2021 roku z powodu ograniczeń produkcyjnych, w tym w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej. 

Jak wskazuje producent szczepionek, rynek będzie oczekiwał większej podaży w 2022 roku niż firma jest w stanie zapewnić w tym roku. 

Negocjacje te były jednym z powodów, dla których firma biotechnologiczna zdecydowała się wpompować więcej gotówki do własnych zakładów w USA, a także do swoich europejskich partnerów produkcyjnych. Firma spodziewa się wyprodukować od 800 mln do 1 mld dawek w tym roku i 3 mld dawek w 2022 roku. 

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz