Szybsze szczepienia ozdrowieńców i krótsze odstępy między dawkami

10 Maja 2021, 13:00 szczepienie

Czas podania drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19 będzie skrócony. Dodatkowo ozdrowieńcy będą szczepieniu już po 30 dniach od pozytywnego wyniku testu, a nie tak jak dotychczas po 90 dniach.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował w poniedziałek, że od 17 maja wejdą w życie nowe przepisy, które będą przewidywać, że okres podania drugiej dawki szczepionek firm Moderna, Pfizer i AstraZeneca zostanie skrócony do 35 dni. 

Do tej pory okres podania drugiej dawki szczepionki dla preparatów opartych na mRNA od Moderny i Pfizer wynosił 42 dni, a dla AstraZeneki 82 dni.

Zdjęcie

Ponadto od 17 maja zostanie skrócony również okres, w którym ozdrowieńcy mogą zapisać się na szczepienie - z 90 do 30 dni od daty otrzymania dodatniego wyniku testu COVID-19.

Zdjęcie

W tym terminie uruchomione zostaną także pierwsze pilotażowe szczepienia w zakładach pracy. Rząd przeznaczy na ten cel około 100 tys. dawek szczepionek przeciw COVID-19 tygodniowo. Od czerwca, do zakładów pracy, każdego tygodnia kierowanych będzie ponad 300 tys. dawek.

- W pierwszym tygodniu będzie to ponad 100 tys. szczepionek tygodniowo. Od czerwca będzie to ok 300 tys. dawek tygodniowo - mówił Michał Dworczyk.

Szef KPRM poinformował przy tym, że do tej pory do programu szczepień w zakładach pracy zgłosiło się ponad 740 firm.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz