Szczepienia w pigułce. Co powinieneś wiedzieć?

10 Maja 2021, 14:30 Szczepienia

Oto najważniejsze wydarzenia związane ze szczepionkami przeciw COVID-19 z ostatnich dni; zmiany w systemie szczepień w Polsce, UE wzywa Stany do eksportu swoich szczepionek, KE zawiera umowę na zakup dodatkowych 1,8 mld szczepionek, co trzeci Amerykanin już zaszczepiony przeciw COVID-19, WHO autoryzuje chińskie szczepionki.

Zmiany w systemie szczepień w Polsce

Czas podania drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19 będzie skrócony. Dodatkowo ozdrowieńcy będą szczepieniu już po 30 dniach od pozytywnego wyniku testu, a nie tak jak dotychczas po 90 dniach - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.

Zobacz:

Unia Europejska wzywa Stany Zjednoczone do zniesienia blokady na eksport szczepionek

Komisja Europejska wezwała w piątek Stany Zjednoczone i inne kraje produkujące szczepionki przeciw COVID-19 do eksportu swoich produktów, tak jak robi to Unia Europejska, zamiast mówić o zrzeczeniu się praw własności intelektualnej do szczepionek.

-Unia Europejska jest jedynym kontynentalnym lub demokratycznym regionem tego świata, który eksportuje na dużą skalę - mówiła szefowa KE Ursula von der Leyen.

Jak podkreśliła, ​​około 50% szczepionek przeciw COVID-19 wyprodukowanych w Europie jest eksportowanych do prawie 90 krajów, w tym do krajów objętych programem na rzecz równego dostępu do szczepień, wspieranym przez Światową Organizację Zdrowia - COVAX.

- Zachęcamy wszystkich, którzy angażują się w debatę na temat zrzeczenia się praw własności intelektualnej, aby przyłączyli się do nas i zobowiązali się do wyeksportowania dużej części tego, co jest produkowane w tym regionie - mówiła szefowa KE.

Komisja Europejska zamawia 1,8 mld dodatkowych szczepionek od Pfizer/BioNTech

Komisja Europejska zawarła umowę z Pfizer/BioNTech na zakup do 1,8 miliarda dodatkowych dawek szczepionki przeciw COVID-19.

"Z radością ogłaszamy, że Komisja Europejska właśnie zatwierdziła kontrakt na gwarantowane 900 milionów dawek” - napisała na Twitterze Ursula von der Leyen.

Umowa umożliwia krajom UE zakup kolejnych 900 milionów dawek. Szczepionki mają zostać dostarczone do Unii między 2021 a 2023 r.

Nowa umowa zapewnia również, że wszystkie istotne komponenty powinny pochodzić z regionu Unii Europejskiej. 

Unia potwierdza, że koszt jednej dawki będzie wynosił poniżej 20 euro. Według niemieckiej agencji prasowej zawarta umowa pomiędzy producentami a Komisją Europejską opiewa na wartość 35 mld euro.


Co trzeci Amerykanin zaszczepiony przeciw COVID-19

Stany Zjednoczone w piątek zaszczepiły przeciw COVID-19 w pełni 110,8 mln osób (33,4% populacji). Zestawienie CDC obejmuje dwudawkowe szczepionki firmy Moderna i Pfizer / BioNTech, a także jednorazową szczepionkę firmy Johnson & Johnson do godziny 6:00 czasu wschodniego w piątek.

 

Chińskie szczepionki trafią do najbiedniejszych krajów świata

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziła awaryjne stosowanie szczepionek od chińskiego producenta Sinopharm. Dzięki temu produkt kwalifikuje się do zastosowania w programie COVAX.

COVAX, prowadzony jest wspólnie przez GAVI Vaccine Alliance i WHO w celu dostarczania dawek najbiedniejszym ludziom na świecie. Program napotkał jednak poważne problemy z zaopatrzeniem.

Do tej pory zastrzyk AstraZeneca wykonany przez Serum Institute of India odpowiada za większość dostarczonych w ramach programu dawek, ale tamtejsze władze ograniczyły eksport z powodu ogromnej epidemii w Indiach.

- GAVI w imieniu placówki COVAX prowadzi dialog z kilkoma producentami, w tym z Sinopharm, w celu dalszego poszerzania i dywersyfikacji portfolio oraz zapewnienia dostępu do dodatkowych dawek dla uczestników placówki - poinformowała w poniedziałek agencję Reutera rzecznika GAVI.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz