Szpitale dostosują się do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

10 Maja 2021, 12:41 SZPITAL

Ministerstwo Zdrowia w ostatnim czasie podpisało pierwsze umowy ze szpitalami w ramach projektu Dostępność+ dla Zdrowia. Projekt skierowany jest do szpitali i placówek POZ tak by dostosować je do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Zakres dostosowania dotyczy obszaru architektonicznego, cyfrowego, komunikacyjnego i organizacyjnego. W praktyce oznacza to, że szpitale będą mogły m.in. zainstalować nowe windy, kupić sprzęt do diagnostyki spełniający wymogi i potrzeby osób z niepełnosprawnościami, czy zbudować kulturę organizacji poprzez przeszkolenie własnego personelu z zakresu potrzeb tej grupy pacjentów.

W latach 2019-2020 r. przeprowadzone zostały 2 otwarte nabory wniosków o granty. Maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego grantu wyniosła 720 tys. zł dla POZ, a 2 mln zł dla szpitali.

Do grona grantobiorców dołączyło w ostatnim czasie 8 szpitali.Wartość nowych inwestycji wynosi blisko 16 mln zł, a projekty – zgodnie z założeniami potrwają maksymalnie do października 2022 roku.

Wcześniej resort zdrowia podpisał też 24 umowy o powierzenie grantów z placówkami POZ o wartości ok. 13,3 mln zł.  Resort zdrowia przewiduje podpisanie kolejnych umów ze szpitalami w najbliższych tygodniach.

Projekt Dostępność+ dla Zdrowia będzie realizowany do września 2023 r. Jego wartość to 300 mln zł, z czego 253 mln zł pochodzi z Funduszy Europejskich.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz