FDA daje zielone światło dla szczepień dzieci w wieku 12-15 lat preparatem przeciw COVID-19 od Pfizer/BioNTech

11 Maja 2021, 10:31 szczepienie

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła w poniedziałek wniosek producentów Pfizer/BioNTech o zezwolenie na szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 12 do 15 lat.

Szczepionka dwudawkowa jest już dopuszczona w Stanach Zjednoczonych do stosowania u osób w wieku 16 lat i starszych.

Komitet doradczy ds. szczepionek Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zaplanował na środę spotkanie w celu przeglądu danych dotyczących szczepień u dzieci. Jeśli CDC zaopiniuje je pozytywnie, to preparat może być podawany wśród młodzieży już w tym tygodniu.

Zgodnie z opinią FDA, szczepionka powinna być podawana w serii dwóch dawek w odstępie trzech tygodni, według tego samego schematu jak dla osób w wieku 16 lat i starszych.

Producenci szczepionki Comirnaty podali pod koniec marca, że ​​szczepionka w badaniu klinicznym z udziałem ponad 2000 nastolatków okazała się w 100 proc. skuteczna. Stwierdzili również, że szczepionka wywołała „silną” odpowiedź przeciwciał u dzieci, przewyższającą te z wcześniejszych prób z udziałem starszych nastolatków i młodych dorosłych. Dodali, że skutki uboczne są na ogół takie same jak u dorosłych.

Według danych rządowych dzieci stanowią około 20 proc. całej populacji USA. Eksperci twierdzą, że od 70 proc. do 85 proc. populacji Stanów Zjednoczonych musi zostać zaszczepionych przeciwko COVID, aby uzyskać odporność stadną. W perspektywie odmów wykonania szczepień przez część dorosłych szczepienia dzieci, będą kluczowe by osiągnąć ten cel.

Co z młodszymi dziećmi?

Pod koniec marca firmy Pfizer i BioNTech rozpoczęły badanie kliniczne swojej szczepionki na zdrowych dzieciach w wieku od 6 miesięcy do 11 lat.

Zatwierdzenie przez FDA dla dzieci poniżej 12 roku życia może nastąpić w drugiej połowie tego roku. Pfizer powiedział, że spodziewa się ubiegać się o zezwolenie stosowania szczepionki u niemowląt i małych dzieci we wrześniu/listopadzie.

 

Czy Polska będzie szczepić przeciw COVID-19 dzieci?

We wtorek w programie TVN24 o szczepienie nastolatków w wieku 12-15 lat preparatem firmy Pfizer/BioNTech pytany był szef KPRM Michał Dworczyk. 

Podkreślił on, że "będziemy czekać na rejestrację przez EMA". - Wtedy będziemy analizować możliwości i potrzeby szczepień osób młodszych, w tym dzieci - mówił.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz