KO będzie domagać się informacji MZ ws. restrukturyzacji szpitali

11 Maja 2021, 14:07 sejm

Koalicja Obywatelska będzie się domagać na najbliższym posiedzeniu Sejmu informacji rządu w sprawie restrukturyzacji szpitali -  poinformowali na wtorkowej konferencji przez Ministerstwem Zdrowia posłowie Michał Szczerba i Dariusz Joński.

Zdaniem posłów KO, jak wynika z przeprowadzonej przez nich kontroli w resorcie zdrowia "szpitale powiatowe są zagrożone".

- 23 grudnia minister zdrowia powołał Zespół ds. restrukturyzacji szpitali. Ta nazwa brzmi bardzo delikatnie, ale tak naprawdę jest to chytry plan położenia rządowej łapy na szpitalach prowadzonych przez samorządy - mówił Michał Szczerba. - Chodzi o 301 szpitali zarządzanych przez powiaty - zaznaczył.

Posłowie obawiają się także zapowiedzi powstania korpusu menadżerów zdrowia.

- Ro oznacza, żę minister zdrowia będzie prowadził rejestr dyrektorów, którzy będą mogli być powoływani na funkcje kierownicze w placówkach szpitalnych - mówił Michał Szczerba.

Dariusz Joński dodał, że "odpowiedź, co się stanie ze szpitalami powiatowymi, mamy na stronie 262 Krajowego Planu Odbudowy".

Jest tam zapisane, że utworzony zostanie scentralizowany nadzór nad szpitalami poprzez powołanie Agencji Rozwoju Szpitali. Wprost jest też mowa o przejmowaniu szpitali.

- Samorządy od 99' roku zainwestowały 27 mld zł w swoje szpitale. Tylko Warszawa w ostatniej dekadzie zainwestowała 1,7 mld w 9 szpitali. Projekt ustawy przygotowywany w ministerstwie ma iść w kierunku przejmowania szpitali powiatowych, które do tej pory były finansowane przez samorządy - mówił Dariusz Joński. 

"Samorządowcy, mieszkańcy, lekarze, pielęgniarki nie godzą się na to" - podkreślał poseł. 

W ocenie posłów to samorządowcy wiedza jak najefektywniej zarządzać publicznymi środkami, gdyż "są z tego rozliczani" a decyzje o wydatkach resortu zdrowia, jak podkreślali, zapadają w zamkniętym gmachu.

- Prawdopodobnie Agencja Rozwoju Szpitali będzie także odpowiedzialna za kwestie zakupu medycznego do placówek leczniczych. Wiemy w jaki sposób w czasie pandemii ten resort dokonywał zakupów respiratorów, środków ochrony osobistej, testów których wiarygodność była nic nie warta - dodał Michał Szczerba.

Jako przykład niegospodarności finansowej przy zarządzaniu szpitalami poseł Dariusz Joński przytoczył kwestię budowy szpitala tymczasowego we Wrocławiu, wybudowanego przez resort zdrowia

- Prawie 80 mln zł a na 400 łóżek, 200 jest wyłączonych. 2 hale nowe zbudowane, które później za prawie 50 mln wraz z osprzętem, które właściciel może wykupić za milion, budzi wątpliwości - mówił

- Dla porównania, Szpital w Gnieźnie budowany przez starostwo powiatowe. Co prawda trwało to dłużej, ale  Za 70 mln zł wybudowano 5 pięter, 200 łóżek, lądowisko dla helikopterów... Dlaczego to co wybudował rząd nie działa w 50 proc - pytał. 

- Jak samorządy mają wydawać pieniądze to dwukrotnie przeliczą każdą złotówkę. Pieniędzy jest mało a obywatele ich z tego rozliczają - mówił Michał Szczerba. - Tu wszystko dzieje się za zamkniętymi drzwiami. Dziś otrzymaliśmy informację, że do czerwca nikt nie może wejść do budynku resortu, nawet by zrealizować kontrolę - dodał Michał Szczerba.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz