Wyceny w psychologii do poprawki

12 Maja 2021, 16:45 dziecko terapia psycholog

Wycena świadczeń psychologicznych była jednym z tematów podczas ostatniego posiedzenia  doraźnego Zespołu problemowego ds. ochrony zdrowia w ramach Komisji Trójstronnej. Związek psychologów alarmuje, że wycena ta jest dramatycznie niska.

W spotkaniu brał udział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. 

Sławomir Makowski, wiceprzewodniczący ZK Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów podkreśla, że na posiedzeniu zespołu poruszył kilka ważnych tematów m.in. dramatycznie niskiej wyceny świadczeń psychologicznych oraz występowania niekorzystnych zjawisk w poradniach psychologiczno-psychoterapeutycznych I stopnia referencyjności.

Przypomnijmy, że realizowana jest reforma psychiatrii w kierunku modelu środowiskowego. W tej chwili w kraju jest 260 zespołów środowiskowej opieki dla dzieci i młodzieży, a ma być ich ok. 380 - informował w ubiegłym tygodniu szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

- Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opracowuje obecnie ponowną wycenę - wyższą - świadczeń psychologicznych i psychoterapeutycznych w w poradniach psychologiczno-psychoterapeutycznych I stopnia referencyjności - mówi Polityce Zdrowotnej S. Makowski. Taką informację przekazał przedstawiciel resortu zdrowia podczas posiedzenia zespołu.

Opłata za prowadzenie ośrodków jest ryczałtowa i wynosi 45 tys. zł rocznie. Jak przypomina S. Makowski, na tą opłatę ma się złoży 412 świadczeń, czyli licząc wychodzi 109 zł brutto za godzinę pracy od NFZ.

Kłopot polega na tym, że do tworzenia tych ośrodków stanęły różne instytucje. - Jeżeli są to ośrodki, które istnieją od dawna, mają kadrę, panie w rejestracji, to ich koszty są niższe i są w stanie funkcjonować. Natomiast problem pojawia się, gdy powstają zupełnie od zera, a ośrodek postanawia założyć komercyjnie ktoś, kto nie ma wykształcenia kierunkowego, bo pojawiają się tu duże koszty związane z zatrudnieniem określonego zespołu. Często jest to pięć etatów nie licząc rejestracji i administracji. Koszty to również czynsz, koszty testów psychologicznych - wylicza. 

Jak wskazał, np. w Małopolsce taki ośrodek założył np. deweloper.

Niewystarczające stawki

Z informacji związku wynika, że psycholog na kontrakcie w takim ośrodku ma proponowaną stawkę na poziomie 50 zł brutto za godzinę, z czego musi opłacić podatek i ubezpieczenie zdrowotne. - Trudno przypuszczać, że specjalista z psychologii klinicznej lub specjalista w zakresie psychoterapii dzieci i młodzieży będzie chciał pracować za taką stawkę - zaznacza S. Makowski i dodaje, że na rynku komercyjnym godzina psychoterapii jest wyceniona średnio na 150 zł brutto.

Według S. Makowskiego, przy takich stawkach z NFZ, pracę w tych ośrodkach podejmować będą raczej osoby z małym doświadczeniem.  Dodatkowo, gdy właścicielem takiego ośrodka jest osoba bez doświadczenia i wykształcenia w tym kierunku może to prowadzić do pewnych nieprawidłowości.

Wyraża też obawy, że gdy ośrodek zakłada osoba nastawiona na zysk, wówczas będzie ograniczać koszty, np. nie kupując testów, a świadczeń tam będą udzielały osoby z mniejszym doświadczeniem.

Kolejna kwestia to zrównanie wyceny za sesję z jedną osobą oraz sesję psychoterapii rodzinnej, która wymaga często zaangażowania większej liczby personelu.

Według S. Makowskiego niezbędne jest przygotowanie standardów, na podstawie których oceniana będzie realizacja świadczeń.

Jak podkreśla wiceprzewodniczący OZZP, to wycena jest barierą w powstaniu pełnej sieci ośrodków I poziomu, a także zapewnienia odpowiedniej jakości realizowanych świadczeń w tych ośrodkach.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz