Sławomir Gadomski: 30 mld zł z funduszy unijnych na zdrowie

11 Maja 2021, 15:39 pieniądze

Ponad 30 mld zł ze środków unijnych zostanie przeznaczone na zdrowie w ciągu najbliższych kilku lat – poinformował we wtorek wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. 

We wtorek odbyło się posiedzenie sejmowej komisji zdrowia, które było poświęcone m.in. temu, które postulaty przedstawiane podczas konsultacji społecznych zostały uwzględnione podczas formułowania komponentu "Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia" w Krajowym Planie Odbudowy.

Posiedzenie zostało zwołane na wniosek grupy posłów. Posłanka Monika Wielichowska (KO), która zabrała głos w imieniu wnioskodawców mówiła:

- Sektor zdrowia w Krajowym Planie Odbudowy miał być uwzględniony priorytetowo. Ochrona zdrowia została potraktowana jednak trochę po macoszemu. Patrząc na kwoty ujęte w dokumencie, zdrowie priorytetem nie jest. Choć pandemia odsłoniła, jak bardzo chora jest polska służba zdrowia, to zdrowie przeznaczonych ma zostać jedynie ok. 7,5 proc. całej kwoty KPO - mówiła Monika Wielichowska.

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski odpowiedział, że "chciałby stanowczo zaprzeczyć tezie, że zdrowie nie zostało potraktowane priorytetowo".

Dowodzić tego mają obszary wsparcia i kwoty ze wszystkich środków unijnych na obszar zdrowia ze środków unijnych.

- Prócz KPO mamy środki z budżetu REACT-EU oraz z planowanej finansowej perspektywy unijnej na lata 2021-2027 - zaznaczył.

- Jeśli rozpatrujemy te tematy w sposób łączny to na zdrowie w ciągu najbliższych 5-6 lat trafi ponad 30 mld zł ze środków unijnych. W stosunku do ostatniej, 6-letniej perspektywy unijnej gdzie mieliśmy około 13 mld zł, to 2,5 krotnie więcej - zaznaczył wiceminister zdrowia.

- Jeśli spojrzymy na poszczególne komponenty, to same środki z Krajowego Programu Odbudowy, gdzie alokacja łączna na ochronę zdrowia  to 21 mld zł, to w stosunku do wszystkich środków, które są dzisiaj w KPO, ponad 13 proc. łącznej alokacji - dodał.

Podkreślił też przy tym, że większość środków do ochrony zdrowia trafia w formie grantowej, z których to funduszy łącznie, na zdrowie alokowanych jest 18 proc. Z kolei z perspektywy REACT-UE na zdrowie przeznaczonych ma być 8,5 mld zł, czyli około 30% budżetu programu.

- Trzeba podkreślić, że KPO to nie całość działań. Nie można jednak zapominać o instrumentach krajowych jak Fundusz Medyczny, który przewiduje wsparcie infrastrukturalne dla dużych ośrodków badawczych czy w komponencie subfunduszu -  wszystkich szpitali w Polsce, gdzie mówimy o 4 mld zł rocznie. W tym cyklu 6-7-letnim mówimy o 28 mld zł, czyli podwojeniu możliwości finansowych otrzymywanych w ramach planowanych środków unijnych - dodał wiceminister.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz