Senackie komisje oraz Ministerstwo Zdrowia za bezpłatnym dostępem do bezpłatnych leków dla kobiet w połogu

11 Maja 2021, 16:15 maciej milkowski miłkowski
Zapewnienie dostępu do bezpłatnych leków z listy leków refundowanych kobietom w czasie połogu -zakłada projekt nowelizacji, który zarekomendowały jednogłośnie we wtorek senackie komisje; Zdrowia i Ustawodawcza.

 

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, przygotowany przez grupę senatorów Koalicji Obywatelskiej.

Do tej pory dostęp do bezpłatnych leków przysługuje tylko kobietom w czasie ciąży, do 15 dni po planowanej dacie porodu. Z bezpłatnych leków korzystają również przyszłe matki, które nie są ubezpieczone. Projektodawcy nowelizacji ustawy chcą, by takie świadczenie przysługiwało również w czasie połogu, jednak nie dłużej niż 8 tygodni po planowanej dacie porodu.  

Jak uzasadniają senatorowie, w tym okresie kobiety mogą cierpieć na różnego rodzaju dolegliwości, które wymagają leczenia, takie jak nadciśnienie tętnicze, depresję poporodową, cukrzycę, niedoczynność tarczycy i niedokrwistość.

Resort za rozszerzeniem beneficjentów programu Ciąża+ 

W trakcie procedowania nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w 2020 r. Senat złożył podobne poprawki do projektu. Nowelizacja ustawy przewidywała dostęp do darmowych leków z listy leków refundowanych dla kobiet w ciąży. Poprawki przewidujące poszerzenie katalogu beneficjentek jednak przepadły, zgodnie z rekomendacją resortu zdrowia. 

- Obawialiśmy się przekroczenia budżetu, który został przedstawiony w ustawie tej przedłożonej, ale dzisiaj mamy informacje faktycznie, jak ta ustawa jest realizowana- - powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Jak zaznaczył, obecnie z programu Ciąża+ korzysta ok. 17 tys. kobiet miesięcznie. Dodał, że dofinansowanie do leków zakupionych w pierwszym kwartale tego roku w ten sposób wyniosło 1 mln 730 tys. zł, "co stanowi 7,15% środków całorocznych".

- Dzisiaj jesteśmy w stanie powiedzieć, że powinno nastąpić rozszerzenie - zaznaczył wiceminister.

Przyznał, że resort planował nowelizację tych przepisów poprzez m.in. dodatnie wyrobów medycznych w wykazie leków refundowanych, "głównie chodzi o monitorowanie cukrzycy, pasków do glukometrów". Planowane są także zmiany dot. programów Ciąży+ oraz Leków75+, żeby "była łatwiejsza preskrypcja tych leków."

- Taki pakiet zmian przygotowujemy, w związku z tym merytorycznie popieramy, a formalnie nie popieramy, gdyż planujemy rozszerzenie tych przepisów - mówił.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz