Więcej osób na zgromadzeniach. Rząd luzuje obostrzenia

11 Maja 2021, 12:07 maska ochronna maseczka maseczki covid koronawirus pandemia epidemia

Od wtorku można organizować liczniejsze zgromadzeń-  wynika rozporządzenie Rady Ministrów z 10 maja.

We wtorek weszły w życie nowe przepisy dotyczące ograniczeń w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Wprowadza je rozporządzenie Rady Ministrów z 10 maja nowelizujące rozporządzenia z 6 maja. 

Nowe przepisy pozwalają na organizowanie i uczestnictwo w liczniejszych niż do tej pory manifestacjach.

Obecnie zakazuje ono organizowania i uczestnictwa w zgromadzeniach (organizowanych na postawie zawiadomienia) więcej niż 25 osobom. Dotąd mogło w nich uczestniczyć zaledwie 5 ludzi.

Od 29 maja na podstawie przepisów nowego rozporządzenia w manifestacjach, protestach oraz innego rodzaju zgromadzeniach (organizowanych na postawie zawiadomienia) będzie mogło brać nie więcej niż 50 osób. Utrzymana została odległość 100 metrów pomiędzy zgromadzeniami.

Nowe przepisy znoszą również pięćdziesięcioprocentowy limit udostępnionych pokoi w przypadku zakwaterowania żołnierzy i pracowników cywilnych wojska.

Zwolnienie dotyczy również obiektów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury dla aplikantów aplikacji sędziowskiej i aplikacji prokuratorskiej, w tym aplikacji prowadzonych w formie aplikacji uzupełniającej, oraz innych osób zaangażowanych w wykonywanie zadań dotyczących działalności Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

Ograniczenia w hotelarstwie – poza wyjątkami – obowiązują na mocy rozporządzenia z 6 maja do 5 czerwca.

Ponadto nowe rozporządzenie zwalnia z konieczności odbycia kwarantanny kibiców z Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, którzy przyjadą 26 maja do Gdańska na finał Ligi Europy, aby oglądać mecz Manchester United i hiszpańskiego Villarreal CF.Jest jeden warunek – muszą mieć negatywny wynik testu na COVID-19 wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem polskiej granicy.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz