Unijne "paszporty szczepionkowe" będą gotowe do lata

12 Maja 2021, 13:12 zielona przepustka paszport covid podróże

Komisja Europejska spodziewa się, że wkrótce zakończy prace nad certyfikatem COVID-19 - powiedział we wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Maroš Šefčovič.

Certyfikat, potocznie zwany "paszportem covidowym", pozwoli osobom zaszczepionym, wyleczonym z COVID-19 lub z negatywnym wynikiem testu COVID-19, na przekraczanie granic bez konieczności przechodzenia kwarantanny bądź izolacji po przylocie. Certyfikat ma być dostępny w formie cyfrowej. Ma być on uznawany we wszystkich grajach członkowskich UE.

Komisja Europejska poinformowała także, że ​​w poniedziałek rozpoczął się pilotaż certyfikatu w kilku krajach naraz. Piotaż ma potrwać dwa tygodnie a certyfikat covidowy dostępny ma być dla wszystkich krajów Unii jeszcze przed latem. 

Kraje UE, Parlament Europejski i Komisja Europejska muszą uzgodnić jeszcze projekt legislacyjny dot. certyfikatu. Nie zapadła też jeszcze decyzja czy uznawane w certyfikacie będą wyniki mniej dokładnych, szybkich testów antygenowych.

Według informacji opublikowanych przez dziennik "Rzeczpospolita" w środę, certyfikat ma być technicznie gotowy od 1 czerwca, a w pełni operacyjny od 30 czerwca. Polska nie zgłosiła się do pilotażu. Nieoficjalnie wiadomo, że niegotowe są jeszcze Słowacja, Słowenia, Rumunia, Węgry, Łotwa, Portugalia, Finlandia i Irlandia – informuje dziennik

Centralny system, na którym mają bazować unijne certyfikaty, stworzyły firmy Deutsche Telekom i SAP. Już podłączyły się do niego Francja i Malta. Jednymi z pierwszych krajów gdzie mają być testowane certyfikaty będą Grecja, Bułgaria, Hiszpania, Malta, Estonia, Włochy i Luksemburg.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz