Kiedy jednorazowy dodatek covidowy dla pracowników niemedycznych?

12 Maja 2021, 14:08 kasa pieniądze

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę o wsparciu finansowym dla personelu niemedycznego, m.in. salowych, noszowych, kierowców karetek, pracowników transportu medycznego. - Wszyscy ci, którzy mają przepracowane co najmniej 21 dni w tym obszarze covidowym, otrzymają 5 tys. zł jednorazowego dodatku - wskazał. Wypłaty mają nastąpić w czerwcu.

Premier podczas konferencji na otwarcie centrum chorób rzadkich w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie poinformował o decyzji przyznania jednorazowych dodatków covidowych również dla personelu niemedycznego.

 - Niech to będzie pewne dodatkowe wsparcie i taki ukłon w stronę tej bardzo ważnej części personelu, personelu niemedycznego - podkreślił M. Morawiecki.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że ta bardzo ważna decyzja został podjęta w wyniku dyskusji ze środowiskiem, ale także debat politycznych, które były prowadzone w Sejmie.

- Tutaj m.in. w dyskusji z Polskim Stronnictwem Ludowym padł taki pomysł, który polegał na takim jednorazowym wynagrodzeniu osób, które do tej pory nie dostawały dodatków. my ten pomysł przeanalizowaliśmy, przygotowaliśmy bardzo dokładne propozycje rozwiązań i chcemy, aby właśnie salowe, technicy i inny personel niemedyczny, ale odgrywający ogromną rolę w walce z pandemią również został doceniony nie tylko podziękowaniami, ale też konkretnym wymiarem finansowym. Stąd ta decyzja o jednorazowym dodatku, który zostanie wypłacony w czerwcu - wyjaśnił minister.

Zapowiedział, że w najbliższym czasie przygotuje p"olecenie dla NFZ, którzy zorganizuje cały system wypłaty tych jednorazowych dodatków".

Projekt o płacach minimalnych w ochronie zdrowia

Ponadto minister zwrócił uwagę, że ten jednorazowy dodatek, to pewien element o wiele szerszego planu reformowania wynagrodzeń w sektorze medycznym. Siatka płac: co przyniosło spotkanie w MZ?,  Zmiany w siatce płac: MZ przygotowało projekt ustawy

- Jesteśmy po konsultacjach w zespole trójstronnym gdzie dyskutowaliśmy o najniższych wynagrodzeniach. Chcemy aby ten system, bo ten krok już wykonaliśmy, był systemem stałym, aby te najniższe wynagrodzenia były indeksowane względem średniego wynagrodzenia w gospodarce i dla poszczególnych zawodów medycznych i niemedycznych stanowiły gwarancję tego, że zawsze beneficjentem wzrostu gospodarczego, wzrostu płac, będzie również cały personel medyczny i niemedyczny. Budujemy system oparty na ekonomicznych, automatycznych mechanizmach, które są właśnie gwarancją - wyjaśniał minister.

Zapowiedział, że w najbliższym czasie będzie również prowadzona dyskusja o tym, jak taką ścieżkę wynagrodzeń zaprojektować w przyszłości po to, aby dać poczucie stabilności i gwarancję korzystania z tych benefitów wzrostu gospodarczego.

Polecamy także: 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz