PSL o centralizacji szpitali. "Trzeba być ciężko chorym..."

12 Maja 2021, 14:29 KOSINIAK-KAMYSZ SEJM

Odebranie szpitali Polsce lokalnej i ich centralizacja "to odebranie  świadczeń zdrowotnych mieszkańcom powiatów, mieszkańcom polskiej wsi" - powiedział prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Rząd planuje restrukturyzację szpitali. Plan reformy szpitalnictwa ujęty został nawet w Krajowym Planie Odbudowy, choć brakuje szczegółów w jaki sposób reforma ta ma się odbyć.

Więcej: Wiceminister zdrowia: informacja o reformie szpitalnictwa w KPO na prośbę Komisji Europejskiej

- Trzeba być ciężko chorym, żeby w obliczu 125 tys. nadprogramowych chorych, braku dostępności do lekarzy i pielęgniarek, w obliczu kryzysu ochrony zdrowia proponować odebranie szpitali Polsce lokalnej i centralizowanie ich. To odebranie  świadczeń zdrowotnych mieszkańcom powiatów, mieszkańcom polskiej wsi. Będziemy bronić dostępność pacjentów do szpitala na poziomie powiatowym – powiedział na konferencji prasowej w Sejmie prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

W ocenie PSL, ostatnia "centralizacja zarządzania usługami medycznymi w wydaniu PiS", czyli wprowadzenie tzw. sieci szpitali, "zakończyła się totalną klęską dla pacjentów i samych szpitali". Przedstawiciele PSL przytaczają przy tym krytyczny raport NIK, z którego wynika, że wprowadzenie sieci szpitali ani nie poprawiło sytuacji chorych, ani finansów badanych szpitali.

" Przy takiej organizacji nie brano pod uwagę społecznych potrzeb ani możliwości diagnostycznych i terapeutycznych konkretnego szpitala. Nie uwzględniono ich znaczenia w zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego w regionie, nie kierowano się sytuacją demograficzną i epidemiologiczną na obszarze funkcjonowania placówki" - czytamy w przesłanym komunikacie PSL.

– Powiat jest najbliższą jednostką samorządu dla szpitala i pacjenta. Centralizacja ochrony zdrowia jest zbrodnią. Minister z Warszawy nie może decydować o funkcjonowaniu szpitala we wszystkich miejscowościach w Polsce – podkreślił podczas konferencji poseł PSL, Mieczysław Kasprzak.

Więcej: NIK krytycznie o sieci szpitali. Część problemów się pogłębiło

Niepokój opozycji budzą również zapisy mówiące o poprawie jakości zarządzania szpitalami publicznymi poprzez utworzenie korpusu menedżerskiego i restrukturyzacyjnego. "To może być próba wywłaszczenia samorządów z ich własności i pozbawianie ich możliwości realizacji zadań statutowych" - wskazuje PSL w swoim komunikacie prasowym. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz