Impact'21: Technologia mRNA, to przełom w medycynie

13 Maja 2021, 17:11

Technologia mRNA, to przełom w medycynie -  podkreślał prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii UW podczas Impact'21. Jak wyjaśniał, oprócz zastosowania w szczepieniach przeciw COVID-19, technologia ta jest również badana w zakresie zapobiegania nowotworom. Redakcja Polityki Zdrowotnej objęła patronatem ścieżkę Health podczas Impact'21.

Jak wyjaśniał, technologia mRNA w kontekście terapeutycznym rozwijana jest już od 30 lat, a pierwszym celem szczepionek opartych na mRNA były głównie choroby nowotworowe. Wyjaśnił, że nie chodzi o szczepionki zapobiegające nowotworom, ale szczepionki lecznicze, które mają pobudzić nasz układ immunologiczny do walki z nowotworem.

Według eksperta, mRNA to rzeczywiście przełom medycynie, po pierwsze ze względu na jej ogromną elastyczność pod względem produkcyjnym oraz szerokie spektrum różnych zastosowań. Dodał, że dowodem na to jest fakt, że właśnie szczepionki mRNA wygrały w tym wyścigu o szczepienie przeciw koronawirusowi. Zwrócił uwagę również na zaskakującą skuteczność biorąc pod uwagę nowość tej technologii i krótki czas, w jakim została opracowana ta szczepionka ze względu na pandemię.

mRNA w walce z nototworami

Prof. Jemielity zwracał uwagę, że technologia mRNA daje potężne narzędzie do walki z nowotworami. Jak mówił, obecnie prowadzonych jest szereg badań klinicznych stosowania technologii mRNA do leczenia różnych nowotworów (...), co pozwala mieć nadzieję, że najbliższe lata dostarczą nowe terapie oparte na mRNA.

Dodał, że jako Polska mamy swój udział w badaniach, bo technologią mRNA zajmujemy się od 20 lat. - Jeden z naszych wynalazków został wylicencjonowany firmie BionTech i jest stosowany w badaniach klinicznych dotyczących szczepionki przeciwko nowotworom - wyjaśnił. Dodał, że chodzi o wynalazek z obszaru dotyczącego stabilizacji mRNA.

- Pracujemy nad udoskonalaniem technologii mRNA i ostatnie lata przyniosły przełomowe rozwiązania. Do rozwoju potrzeba rozwiązań systemowych dot. inwestycji w badania naukowe, aby mogły być komercjalizowane - mówił. Według niego, potrzebne są też inwestycje infrastrukturalne, jeżeli chcemy być partnerem dla dużych inwestorów.

Zwrócił uwagę, że nowe możliwości pojawiają się w związku z ogłoszonym przez ABM konkursem na rozwój mRNA na kwotę 300 mln zł.

Jak podkreślał, pandemia przyspieszyła zastosowanie mRNA. - Wszyscy marzymy o tym, aby nowe technologie powstawały szybko i były bezpieczne - dodał.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz