Dłuższy okres między dawkami szczepień przeciw COVID-19 to większa ilość wyprodukowanych przeciwciał

14 Maja 2021, 11:10 wirus koronawirus covid

Szczepionka przeciw COVID-19 od Pfizer/BioNTech wywołuje u osób starszych trzy i pół razy większą odpowiedź przeciwciał, gdy druga dawka jest opóźniona do 12 tygodni po pierwszej - donoszą brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham.

Opublikowane w piątek badanie jest pierwszym, które bezpośrednio porównuje odpowiedź immunologiczną zastrzyku preparatem od Pfizer/BioNTech z trzytygodniowych odstępów między dawkami testowanych w badaniach klinicznych oraz wydłużonego 12-tygodniowego odstępu, stosowanego zgodnie z zaleceniami brytyjskich urzędników.

- Nasze badanie pokazuje, że szczyt odpowiedzi przeciwciał po drugiej szczepionce Pfizer/BioNtech jest znacznie zwiększony u osób starszych, gdy jest to opóźnione do 12 tygodni - mówiła Helen Parry, autorka badania z Uniwersytetu w Birmingham.

Badanie, które nie zostało jeszcze recenzowane i obejmowało 175 osób w wieku od 80 do 99 lat. Naukowcy wykazali, że wydłużenie drugiej przerwy między dawkami do 12 tygodni zwiększyło szczytową odpowiedź przeciwciał 3,5-krotnie w porównaniu z tymi, którzy przyjęli drugą dawkę szczepień po trzech tygodniach. .

W odniesieniu do komórkowej (odpowiedź limfocytów T) odpowiedzi immunologicznej, która odgrywa ważną rolę we wspieraniu i utrzymywaniu produkcji przeciwciał, zespół odkrył, że w grupie z trzytygodniowym odstępem 60% badanych miało potwierdzoną odpowiedź komórkową w dwa do trzech tygodni po drugiej dawce szczepionki - chociaż spadła ona do zaledwie 15% osiem do dziewięciu tygodni później.

Odsetek uczestników wykazujących odpowiedź komórkową w grupie z 12-tygodniowymi przerwami wynosił tylko 8% w ciągu pięciu do sześciu tygodni po pierwszej dawce szczepionki, ale wzrósł do 31% w dwa do trzech tygodni po drugiej dawce. Jednak autorzy badania ostrzegają przed wyciąganiem wniosków na temat tego, w jaki sposób osoby są chronione w oparciu na schemat dawkowania szczepień i podkreślają, ze konieczne są dalsze badania w celu zbadania tych różnic w odpowiedziach.

Przypomnijmy, że zgodnie z ostatnią decyzją rządu, czas między podaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionki dla preparatów opartych na mRNA od Moderny i Pfizer/BioNTEch skrócony został z 42 do 35 dni.

Zobacz również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz