Dzień wolny w pracy na szczepienie przeciw COVID-19. Projekt Lewicy w Sejmie

14 Maja 2021, 14:29 kalendarz

Ustawowo wolny dzień w pracy na szczepienie przeciw COVID-19 - przewiduje projekt nowelizacji ustawy złożony w Sejmie przez posłów Lewicy.

Zaproponowana przez Lewicę nowelizacja ustawy o zapobieganiu oraz o zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, dodaje artykuł, zgodnie z którym pracownikowi, także zatrudnionemu na podstawie umowy zlecenia, będzie przysługiwać dzień wolny od pracy w dniu wykonania szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 na podstawie skierowania. Pracownik będzie musiał przedstawić pracodawcy skierowanie najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień wykonania szczepienia.

- Chcemy zmobilizować do szczepień tę część społeczeństwa, która ma wątpliwości, czyli 30 proc. Polaków. Wolny dzień byłby motywacją do pójścia na szczepienia. Poza tym szczepienie może trwać kilka godzin. Trzeba dojechać na miejsce, poczekać we kolejce. To czasem trwa długo, więc pracownicy muszą brać urlop na ten dzień. Rząd nie tylko musi zachęcać, ale też wprowadzać odpowiednie regulacje. Walka z kryzysem pandemii nie może się odbywać głównie kosztem ludzi pracy - czytamy w komunikacie Lewicy.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz