Nowy ład: rząd pokazał szczegóły. Co dla zdrowia?

15 Maja 2021, 14:23
15 Maja 2021, 14:23

6 proc. PKB na zdrowie już w 2023 r.,  a 7 proc. - w 2027 r., nowy trójstopniowy system pierwszej pomocy, Fundusz Modernizacji Szpitali, Fundusz Medyczny i Agencja Rozwoju Szpitali, jako instrumenty naprawy ochrony zdrowia, koordynacja leczenia w onkologii i kardiologii, a także dalsza cyfryzacja sektora - to m.in. szczegóły nowego "Polskiego Ładu", który został zaprezentowany w sobotę (15 maja) na konwencji programowej PiS.

"Polski Ład", to nowy społeczno-gospodarczy program PiS na okres pocovidowy. Wicepremier Jarosław Kaczyński rozpoczął wystąpienie od zapowiedzi zmian w sektorze ochrony zdrowia.  Sprawa opieki zdrowotnej jest w każdym badaniu stawiana przez Polaków na pierwszym miejscu - podkreślał.

Więcej pieniędzy na ochronę zdrowia

- Na służbę zdrowia pieniędzy jest zawsze za mało. Myśmy wydatki bardzo zwiększyli. Bardzo szybko zostały zwiększone wydatki także w trakcie kryzysu covidowego Ale to ciągle za mało, chcemy więcej - mówił J. Kaczyński. Jak zapowiedział, rząd chce osiągnąć poziom 6 proc. PKB już w 2023 r. - To będzie na pewno 150, a może nawet przeszło 160 mld zł. Chcemy w 2027 roku osiągnąć 7 proc. To już pewno będzie, jeśli wszystko będzie szło zgodnie z planem, około 200 mld zł. Potężna suma - wyliczał. Wskazywał też na potrzebę zwiększenia kadry lekarzy. - Musimy ich kształcić, musimy ich ściągać z zewnątrz(...). To dotyczy także pielęgniarek, a być może także innych pracowników służby zdrowia - dodał.

Organizacja do naprawy
 
Według J. Kaczyńskiego, "musimy też przeprowadzić wielkie procesy inwestycyjne i procesy naprawy". Jak mówił, instrumenty naprawy to Fundusz Modernizacji Szpitali, Fundusz Medyczny oraz Agencja Rozwoju Szpitali. - To będą właśnie te nowe instytucje, które mają przeprowadzać modernizacje, przeprowadzać badania koncentrując się szczególnie na onkologii. Agencja ma porządkować sprawy w szpitalach, bo nie zawsze się tam dobrze dzieje, przeprowadzać restrukturyzacje jeśli będą potrzebne - wyjaśniał. Zapowiedział ponadto "fundusz odszkodowawczy dla tych, którzy padli ofiarą różnego rodzaju lekarskich błędów", ponieważ to dziś "naprawdę duży problem".
Trzy poziomy pierwszej pomocy
 
J. Kaczyński zapowiedział też, że "będą dyżury 24-godzinne w każdym powiecie, które będą udzielały pierwszej pomocy". - Będzie reorganizacja służby zdrowia tak, żeby działała w nagłych wypadkach na trzech poziomach. Najpierw teleporada, później bezpośrednia interwencja lekarza albo wizyta u lekarza, a następnie - jeżeli jest taka potrzeba albo od razu mamy do czynienia z bardzo trudną sytuacją - karetka pogotowia i odpowiedni oddział w szpitalu - wyjaśnił.
 
Profilaktyka 40+

Ponadto uruchomiony ma zostać program badań profilaktycznych finansowany ze środków publicznych. Badania te mają być powiązane z okresowymi badaniami w zakresie medycyny pracy, a
by jak najwięcej Polaków wzięło w nich udział.
 
Koordynacja leczenia i dalsza informatyzacja
 
Wicepremier zwracał uwagę na potrzebę wprowadzenia mechanizmu koordynacji leczenia najcięższych chorób. Tu podał przykład sieci onkologicznej, która - jak mówił - jeśli chodzi o pilotaż już ruszyła z dobrym wynikiem. Przypomniał, że tworzona jest też podobna sieć kardiologiczna.
 
Usprawnienia w systemie ma też przynieść jego dalsza informatyzacja, która - jak mówił J. Kaczyński - pozwoli na funkcjonowanie "ośrodka obsługi pacjentów". - Kto będzie chciał, będzie mógł tam przekazać swoje medyczne dane, oczywiście bez żadnego przymusu. Ale każdy będzie mógł skorzystać albo z internetu albo z infolinii, żeby zapisać się do lekarza, żeby sprawdzić jaka jest jego sytuacja zdrowotna. Będą przesyłane sms-y przypominające o wizytach. Cały ten mechanizm ma być bardzo, ale to bardzo usprawniony - zapewniał wicepremier. 
 
 
Krótsze kolejki i jakość

Z kolei premier Mateusz Morawiecki zapowiedział oparcie na nowych źródłach finansowania NFZ, aby poprawiać jakość służby zdrowia. Mówił też o zniesieniu limitów do specjalistów, aby skrócić kolejki, co ma być jednym z podstawowych celów tego rządu. Zapowiedział też wdrażanie systemu mierzenia jakości w ochronie zdrowia.

- Chcemy, aby jak najlepiej zmotywowani pracownicy służby zdrowia służyli wszystkim Polakom, bo najważniejszy jest pacjent i jego bliscy - przekonywał. - Po trzecie wiążemy duże nadzieje z dalszą elektronizacją - mówił. Dodał, że będzie to jednocześnie system mierzenia jakości w służbie zdrowia.

 

Nowe źródła finansowania NFZ

Zaznaczył, że potrzebne są też nowe źródła finansowania, "z nowej składki, która wpłynie, składki liniowej, bez możliwości jej odpisania od podatku, która wpłynie do NFZ wyłącznie po to, aby poprawiać jakość służby zdrowia".

- Będziemy prowadzili taką politykę, żeby jak najlepiej zmotywowani lekarze, pielęgniarki, ale też salowe, noszowi, ratownicy medyczni, diagności, laboranci, wszyscy pracownicy służby zdrowia służyli jak najlepiej swoja wiedzą, swoim doświadczeniem, swoim sercem, służyli nam, wszystkim Polakom - stwierdził M.Morawiecki.

Jak podkreślał rząd doprowadził już do blisko 40 proc. wzrostu na zdrowie w ciągu pięciu lat. Dodał, że to "bezprecedensowy wzrost, również w proporcji do PKB do poziomu 5,3 w tym roku.".

- Nasze podstawowe zobowiązanie to w ciągu sześciu lat podnieść wydatki na zdrowie, na zdrowie Polaków, do poziomu 7 proc. PKB Polski, a już w ciągu najbliższych dwóch lat osiągnąć pułap 6 proc., a więc przed czasem, wcześniej, niż ten, który zakładaliśmy - wskazał premier.

Rząd chce sfinansować w ten sposób m.in. fundusz modernizacji szpitali, wysokospecjalistyczne przychodnie, szpitale powiatowe.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz