Bezpłatne leki dla młodszych seniorów. Co obiecuje rząd?

17 Maja 2021, 12:19 apteka farmaceuta senior

Darmowe leki przysługują dziś seniorom po ukończeniu 75. roku życia. Przedstawiony w sobotę Polski Ład zakłada zmiany w tym zakresie. Kto i na jakich zasadach będzie otrzymywał bezpłatne leki?

Przypomnijmy, że program Leki 75+ działa od września 2016 roku i przewiduje, że osobom po ukończeniu 75. roku życia przysługują bezpłatne leki wskazane na odrębnym wykazie. 

Zaprezentowany w sobotę dokument w dziale dot. programów na "złotą jesień życia" przewiduje zmiany w programie bezpłatnych leków dla seniorów.

"Darmowe leki 70+. W związku ze skutecznością dotychczasowego programu Leki 75+ (wzrastająca liczba beneficjentów i malejące wydatki osób powyżej 75. roku życia na leki) chcemy umożliwić korzystanie z programu osobom młodszym, a w niektórych kategoriach leków nawet osobom z grupy 60+" - czytamy w dokumencie.

Tytuł programu wskazuje, że z darmowych leków będą korzystać więc również młodsze roczniki, czyli osoby po 70. roku życia, zaś opis - że częściowo także osoby po 60. roku życia. Nie podano jednak żadnych szczegółów, o jakie dokładnie leki chodzi, jak szeroka będzie to lista, a także czy będzie trzeba spełniać jakieś dodatkowe warunki, aby otrzymać receptę na bezpłatne medykamenty.

Oszczędności na obecnym programie

Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że w 2020 r. z projektu Leki 75+ skorzystało 2, 4 mln seniorów. Na realizację zaplanowane było 836 mln zł, a wydano 754,8 mln zł, czyli "zaoszczędzono" ponad 80 mln zł. W poprzednich latach wydatki również nie przekraczały zaplanowanych kwot.

W sumie na liście leków 75 plus jest ok. 2 tys. pozycji.

Od kogo recepta?

Kwestia bezpłatnych leków dla seniorów wymaga doprecyzowania  i zmiany zapisów, które obecnie funkcjonują. Receptę na bezpłatne leki od  początku mogli wystawiać wyłącznie lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Często seniorzy z receptą wystawioną przez specjalistę szli więc do lekarza POZ, aby ten "przepisał" im taką receptę dodając kod S, uprawniający do bezpłatnego odbioru leków.

Kilka miesięcy temu możliwość przepisywania darmowych leków rozszerzono także przez specjalistów, ale z pewnymi warunkami, które praktycznie w dużej mierze uniemożliwiają wypisanie bezpłatnych leków.

Specjalista bowiem może przepisać seniorowi darmowy lek tylko, gdy ten korzysta z Internetowego Konta Pacjenta i upoważni lekarza do wglądu w to konto. Założenie wydaje się słuszne, jednak seniorzy nie są grupą, która bardzo licznie korzysta z internetu i narzędzi e-zdrowia. Program Szczepień przeciw COVID spowodował wprawdzie, że liczba osób zakładających sobie IKP znacznie wzrosła, gdyż była to jedna ze ścieżek rejestracji na szczepienie. Jednak czy posiadanie IKP i upoważnianie specjalisty do wglądu w to konto powinno być warunkiem do otrzymania recepty na bezpłatne leki od specjalisty?

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz