Szczepienia w aptekach: co rekomendują sejmowe komisje?

19 Maja 2021, 10:24 Apteka

Po tym jak Senat w ubiegłym tygodniu zdecydował o poprawce, która usuwa z projektu nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw zapis umożliwiający prowadzenie szczepień w aptekach, Sejmowe komisje Edukacji, Nauki i Młodzieży (ENM) oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej rekomendują odrzucenie tej poprawki. Także wiceminister Anna Goławska postulowała przywrócenie pierwotnego zapisu.

We wtorek popołudniu sejmowe komisje wspólnie zajęły się rozpatrzeniem uchwały Senatu. W uzasadnieniu Senat wskazał, że zdecydował się na wykreślenie tych zapisów, ponieważ są one niezgodne z konstytucją, bo wykraczają zbyt daleko poza zakres nowelizowanej ustawy.

- Jako rząd prosimy o procedowanie pierwotnego projektu zakładającego szczepienie w aptekach i umożliwienie innych form zapisu na szczepienie niż za pomocą rejestracji - mówiła wiceminister zdrowia Anna Goławska.

Także przedstawicielka Polskiego Związku Pracodawców Aptecznych zwracała uwagę na potrzebę wprowadzenia przepisów umożliwiających szczepienie w aptekach. Jak dodała, to rozwiązanie z powodzeniem stosowane w innych krajach europejskich.

Ostatecznie posłowie komisji w głosowaniu zdecydowali, że nie rekomendują przyjęcia poprawek Senatu i będą wnosić o ich odrzucenie przez Sejm.

Przypomnijmy, że nie chodzi tylko o wykonywanie w aptekach szczepień p/COVID, ale dotyczyć miałoby to wszystkich szczepień. Szczepienia w aptekach. Jakie intencje autora przepisu?

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz