Kiedy refundacja leków w ramach Funduszu Medycznego?

20 Maja 2021, 13:21 leki

Resort zdrowia opublikował listę technologii o wysokim poziomie innowacyjności. Zgodnie z nią, 5 leków będzie mogło być finansowanych w ramach Funduszu Medycznego. Kiedy pierwsi pacjenci skorzystają z dodatkowego mechanizmu refundacji?

Resort zdrowia opublikował listę technologii o wysokim poziomie innowacyjności. Zgodnie z nią, 5 leków będzie mogło być finansowanych w ramach Funduszu Medycznego. Publikacja wyczekiwanego wykazu nie oznacza jednak, że leki te będą finansowane dla pacjentów od dnia publikacji. Nie oznacza to też, że będą one finansowane w ogóle. Przed firmami i resortem jeszcze proces negocjacji.

Pacjenci już jednak wyczekują podjęcia leczenia innowacyjnymi lekami. Kiedy mogą się tego spodziewać? W trakcie debaty w środę, podczas sejmowej Komisji Zdrowia poświęconej polityce lekowej państwa zapytano to odpowiedział, że:

- Myślałem, że pierwsze leki będą refundowane w lipcu. Nie jest to możliwe. Może 1 września pierwszy lek będzie dostępny, chociaż to będzie bardzo trudne, ale jest możliwe - mówił Maciej Miłkowski.

Przypomniał, że następna lista będzie na jesieni. "Znajdzie się na niej wiele leków, które są potrzebne, które mają ugruntowaną pozycję, które są przewidziane dla populacji niezabezpieczonych". - Większość środków z Funduszu Medycznego, przeznaczonego na refundację leków innowacyjnych, pójdzie właśnie na tą drugą listę - podkreślił.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz