A. Niedzielski: jakość i bezpieczeństwo pacjenta - celem zmian

21 Maja 2021, 11:30

- Pacjent zawsze będzie dla mnie sednem systemu. Wszystkie zmiany będę analizował przez pryzmat perspektywy pacjenta. Wszystkie zmiany mają cel: poprawić jakość i bezpieczeństwo pacjenta. A maksymą będzie: płacę i wymagam - zadeklarował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski podczas debaty w Chełmie pt. "Polski ład sposobem na odbudowę zdrowia Polaków po COVID-19".

Jak przypomniał A. Niedzielski, dziś mija 14,5 miesiąca "odkąd jesteśmy na wojnie i to z przeciwnikiem, którego nikt się nie spodziewał", czyli z koronawirusem. Dodał, że mija też 145 dni od kiedy dostaliśmy broń do wygrania tej wojny, czyli szczepionkę przeciw COVID.

Przywołał też datę 15 maja 2021 r., czyli datę ogłoszenia Polskiego ładu. - To dzień, gdy polski system ochrony zdrowia otrzymał nowy, potężny impuls - ocenił. 

A. Niedzielski podkreślał, że ważne są pieniądze i one budują fundament rozwoju systemu opieki zdrowotnej w Polsce. - Mamy wywalczone 770 mld dla Polski, dla całej gospodarki - mówił o środkach z Unii Europejskiej. Jak dodał, z drugiej strony w Polskim ładzie znalazła się nowa gwarancja wydatków na ochronę zdrowia wynoszących już nie 6, ale 7 proc. PKB w 2027 r. - To przyczyni się do tego, abyśmy mogli dyskutując o zdrowiu rozmawiać nie tylko o zabezpieczeniu finansowym, ale też o innych rzeczach - stwierdził.

- Nie poprzestaniemy na tym, aby podnieść nakłady do 7 proc. PKB  - zapewnił. Podkreślił, że bez precedensu jest też przyjęcie projektu o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Według niego, uporządkowanie spraw stabilnej ścieżki wzrostu nakładów, a także wynagrodzeń pozwoli na zajęcie się efektywnym wydawaniem pieniędzy.

Jakość i bezpieczeństwo

- Chcemy dać pacjentom jakość i bezpieczeństwo - mówił szef resortu zdrowia. - Za tymi 200 mld zł, bo taki jest przelicznik tych 7 proc. PKB, musi iść i będzie szła jakość, którą będzie odczuwał każdy pacjent. Chcemy tę jakość dawać, ale chcemy też jej wymagać, dlatego projektami flagowymi są m.in. ustawa o jakości i bezpieczeństwie pacjenta. To ustawa, którą w pierwszej kolejności będę chciał w czerwcu przedstawić rządowi i parlamentowi - wskazał. Dodał, że nie chodzi tylko o jakość kliniczną, ale też o jakość obsługi pacjenta, o relacje między pacjentem a lekarzem, pielęgniarką i innymi osobami, które pacjentowi pomagają.

- Dokonamy restrukturyzacji szpitalnictwa, które ma polegać na dostosowaniu sieci szpitali do konkretnych potrzeb pacjentów w lokalnych społecznościach. Będziemy chcieli budować centra zabiegowe w wybranych jednostkach, gdzie jest świetna infrastruktura i zespół. Ale też chcemy, aby na poziomie każdego powiatu był dostępny podmiot, który zapewnia podstawowe elementy: diagnostykę, AOS - wyjaśniał.

Jak mówił poprawie jakości mają służyć też projekty dotyczące krajowej sieci onkologicznej, który jest już realizowany oraz projekt krajowej sieci kardiologicznej. - Pacjenci będą mieli swoich koordynatorów, którzy pomogą przejść im trudną ścieżkę choroby - zaznaczył.

Profilaktyka 40+, nowy NOL

Zwrócił też uwagę na potrzebę profesjonalizacji obsługi pacjenta. - Chcemy stworzy ć profesjonalny system nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - poinformował i wyjaśnił, że chodzi o profesjonalną platformę do obsługi teleporad, z perspektywą, że gdy sprawa nie może być obsłużona na tej platformie, to pacjent odsyłany jest do ambulatorium na jego terenie na konkretną godzinę umówioną w trakcie teleporady.

A. Niedzielski podkreślił, że kolejne działania to profilaktyka dla osób 40 plus z jednoczesnym zniesieniem limitu w dostępie do specjalistów. - Od lipca uruchamiamy ten projekt. My taki bilans zdrowia dla 40-latków zapewnimy - zapowiedział. 

Płacę i wymagam

- Na jakość nie będziemy żałować środków. każdy podmiot, szpital, który będzie gwarantował jakość, będzie mógł oczekiwać dodatkowych nakładów, a my nie będziemy ich żałowali   - mówił minister. Dodał, że jako państwo, w imieniu obywateli resort zdrowia będzie wymagał tej jakości.

- Pacjent zawsze będzie dla mnie sednem systemu. Wszystkie zmiany będę analizował przez pryzmat perspektywy pacjenta. wszystkie zmiany mają cel: poprawić jakość i bezpieczeństwo pacjenta. A maksymą będzie: płacę i wymagam - zadeklarował na koniec

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz