PSL prezentuje swój "Nowy Ład" w zdrowiu

21 Maja 2021, 12:20 KOSINIAK-KAMYSZ SEJM

6,8 proc. PKB na zdrowie już w 2022 r., wzrost wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia o 30% oraz do 1000 zł zwrotu z budżetu państwa za wizyty prywatne u lekarza - to propozycje PSL zaprezentowane w odpowiedzi na "Nowy Polski Ład". 

Jako pierwsza partia opozycyjna chcemy przedstawić naszą propozycję w odpowiedzi na Nowy Ład. Nie wystarczy powiedzieć co nam się podoba a co nie. Każda partia powinna mieć swoje pomysły - mówił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podczas piątkowej konferencji prasowej zorganizowanej w Krakowie.

Podczas konferencji, lider PSL przedstawił 3 najważniejsze obszary swojego programu a w kolejnych tygodniach przedstawiane będą kolejne obszary. Wśród prezentowanych w piątek tematów była między innymi ochrona zdrowia.

PSL proponuje podniesienie wydatków publicznych na rzecz ochrony zdrowia do 6,8 proc PKB już od 2022 r., w porównaniu do proponowanego w rządowym projekcie 6,8 proc. PKB do 2027 r. 

Jak ocenił Władysław Kosiniak-Kamysz, PSL wskazuje skąd te środki mają pochodzić, w przeciwieństwie do rządowego programu, który w jego ocenie, jest niekompletny i nie wskazuje źródeł finansowania innych niż dodatkowe podatki.

-Wcześniej znany z rozdawania, teraz PiS zaczyna zabierać i podwyższać podatki. To wzrost, który uderza w polską rodzinę a szczególnie w małych i mikroprzedsiębiorców - mówił.

Jak wskazał, środki na zdrowie mają pochodzić z przesunięć 2 proc. ze składki rentowej, które dadzą około 15 mld zł wpływu rocznie oraz ze 100 proc. wpływów z tytułu akcyzy na papierosy i alkohol, które dadzą około 5-7 mld zł. - Liczba rencistów na przestrzeni ostatnich lat zmniejszyła się z 2 mln do 700 tys. - mówił.

Podkreślił przy tym, że  dofinansowanie ochrony zdrowia to niewystarczające rozwiązanie.

- Dziś Polacy wydają dużo w prywatnych gabinetach przez brak możliwości dostania się do specjalistów publicznych. To 1/3 wydatków na ochronę zdrowia. Czyli jeśli 6 proc. PKB idzie na ochronę zdrowia, to 2 proc. to wydatki wydawane prywatnie - mówił.

PSL proponuje zwrot do 1000 zł z budżetu państwa za wizyty prywatne - stomatologiczne, kardiologiczne, ginekologiczne itd. 

Ostatnim elementem Nowego Ładu według PSL jest personel medyczny. "To on nas przeprowadził przez COVID, a nie procedury i sprawność państwa" - mówił W. Kosiniak-Kamysz. 

- Potrzebny jest wzrost wynagrodzeń o 30% dla personelu około medycznego, diagnostów, lekarzy, pielęgniarek, rezydentów... Dla wszystkich, nie wybranych - mówił lider PSL i dodał, że "w tym momencie Dariusz Klimczak zgłasza taką poprawkę w Sejmie".

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz