Zmiany podatkowe uderzą w samorządy

21 Maja 2021, 12:48 kasa pieniądze

Samorządy alarmują, że przez zmiany podatkowe i likwidację odpisu składki zdrowotnej od podatku, stracą płynność finansową. Obawiają się, że przedsiębiorcy też będą zamykać działalność gospodarczą a zakładać spółki z. o.o., które już w znacznie mniejszym stopniu odprowadzają podatki do gmin.

Rozwiązania podatkowe przedstawione w ubiegłym tygodniu przez rząd w Polskim Ładzie zelektryzowały samorządy. Głównym elementem podatkowej części Polskiego Ładu ma być bowiem podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł.Zmienione mają być również progi podatkowe. Drugi, od którego obecnie płaci się podatek w wysokości 32 proc., wyniesie 120 tys. Teraz jest to nieco ponad 85 tys. zł. Nie wiadomo jednak na razie, czy stawki podatkowe zostaną zachowane na obecnych poziomie (17 i 32 proc.). Według PiS, na zmianach ma skorzystać ok. 18 mln Polaków.

Polski Ład przewiduje również zmiany opodatkowania emerytur. Świadczenia do 2500 złotych miesięcznie mają być zwolnione z podatku dochodowego.

Marginalizowanie samorządów

Rewolucja podatkowa, o ile wejdzie w życie, dotknie zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych -PIT. Gross tego podatku płynie obecnie do samorządów. Jest to podstawowy dochód własny gmin, w tym zwłaszcza miast. 

„30 proc. jednostek samorządu terytorialnego utraci płynność finansową a znaczna część pozostałych będzie miała kłopoty ze sfinansowaniem bieżących wydatków. Nieliczne tylko będą miały niewielkie możliwości rozwoju. Nadwyżka operacyjna netto, która w 2020 r. wyniosła 12 mld zł, spadnie po zmianach do 1-2 mld zł” oświadczył Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich. 

ZMP alarmuje, że jest to kolejny element układanki polegający na obniżaniu dochodów jednostek samorządu terytorialnego i marginalizowaniu ich. Zdaniem samorządowców z z ZMP jest to sprzeczne z zasadą subsydiarności, decentralizacji i samodzielności w decydowaniu o wykonywaniu swoich zadań oraz kształtowaniu rozwoju lokalnego.

 Przedsiębiorcy uciekną

Jednym z elementów Polskiego Ładu ma być także likwidacja możliwości odpisu składki zdrowotnej od podatku. Zaś dla przedsiębiorców nie będzie już ona zryczałtowana, liczona od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, ale wyniesie 9 proc. przychodu-Dla samorządów jest to katastrofalne rozwiązanie- mówi Marek Wójcik, ekspert ds. ochrony zdrowia Związku Miast Polskich. 

Samorządy mają swoje źródło dochodów głównie z podatku od osób fizycznych a także od osób fizycznych prowadzących działalności gospodarcze -Zmiany jakie proponuje rząd, uderzą w przedsiębiorców. Ci mogą szukać innych rozwiązań niż biznes w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Zaczną zakładać np. spółki prawa handlowego. A już jednostka samorządu terytorialnego nie ma udziału w podatku CIT jaki odprowadza sp. z o.o.- wskazuje Bernardeta Skóbel, radca prawny i ekspert ds. ochrony zdrowia Związku Powiatów Polskich. 

Polacy w badaniach opinii publicznej zgadzają się, że składkę na zdrowie trzeba podnosić, gdyż jest niezmieniona od 10 lat. Niemniej jednak, przedsiębiorcy nie spodziewali się, że części obywateli  rząd zechce podwyższyć ją aż tak drastycznie 

-Zamiast radykalnych rozwiązań proponujemy stopniowe, podwyższanie składki zdrowotnej o 0,25 pkt proc. rocznie przez okres 4 kolejnych lat, finansowane po stronie pracodawcy- wskazuje Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Jego zdaniem, na zmianach stracą samorządy, trochę zyska budżet Państwa a najwięcej NFZ. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz