W. Kraska: ruszają testy certyfikatów COVID-19

25 Maja 2021, 11:00 zielona przepustka paszport covid podróże

W Polsce ruszają testy certyfikatów COVID-19. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, z tzw. "paszportów covidowych" będziemy mogli skorzystać już od 1 czerwca - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na antenie Polsat News poinformował że Polska przystępuje do testów paszportów covidowych, które mają umożliwić Polakom podróżowanie po Unii Europejskiej na tegorocznych wakacjach. 

Certyfikat covidowy ma ułatwić bezpieczne i swobodne przemieszczanie się w czasie pandemii, udowadniając, że posiadacz przyjął szczepionkę przeciwko koronawirusowi, wyzdrowiał niedawno lub uzyskał wynik negatywny wynik testu COVID-19.

- Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, a wszystko na to wskazuje, 1 czerwca będziemy już udostępniać ten certyfikat właśnie na stronie pacjenta, ten kod QR będzie dostępny dla osób, które są zaszczepione - zapewnił.

Certyfikat będzie honorowany w wersji papierowej i cyfrowej. Będzie on wydawany bezpłatnie. Nie jest to wciąż warunek do  korzystania z praw do swobodnego przemieszczania się i nie jest to dokument podróży. Dokument jedynie ujednolica certyfikaty stosowane w Unii, ale to do rządów państw członkowskich należy decyzja, czy podróżni posiadający takie zaświadczenia będą musieli poddać się kwarantannie lub poddać się dodatkowym badaniom.

 Swobodne podróże dla zaszczepionych w UE od lipca

Przypomnijmy, że już kilka krajów w Europie korzysta z tzw. paszportów covidowych, jednak jesteśmy jeszcze o krok od honorowania ich w całej Unii Europejskiej.

Jak wskazuje Rada Europejska w swoim komunikacie, Parlament Europejski powinien przegłosować swoje stanowisko w pierwszym czytaniu na sesji plenarnej w dniach 7-10 czerwca. Następnie Rada oficjalnie przyjmie rozporządzenia, które będą musiały zostać podpisane przez Radę i Parlament Europejski. Po podpisaniu przepisów, przepisy zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i będą obowiązywać od 1 lipca.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz